Oto najstarszy pocałunek świata. Przynajmniej jeśli chodzi o sztukę

i

Autor: THE BRITISH MUSEUM/CC BY-SA 4.0

Oto najstarszy pocałunek świata. Przynajmniej jeśli chodzi o sztukę

2023-05-22 16:00

Według badaczy historii starożytnej Mezopotamii tabliczka, na którą właśnie patrzycie jest najstarszym „zdjęciem” pocałunku jakie znamy. Dzieje tego jak wyrażamy swoje najgorętsze uczucia wobec ukochanych to bardzo ciekawy trop do badania wielu kultur, choć może przydać się także medycynie. W końcu przez pocałunek przekazujemy nie tylko uczucie ale i… bakterie.

Dotychczasowe najstarsze źródła potwierdzające zwyczaj całowania w ramach miłości lub erotyki pochodzą z epoki brązu i datowane są mniej więcej na 1500 lat przed Chrystusem. To odnalezione w południowej Azji manuskrypty. Zdetronizowała je gliniana tabliczka z terenów dzisiejszej Syrii i Iraku, gdzie millenia temu rozciągały się ziemie królestwa Mezopotamii. Badacze pocałunków rozdzielają przede wszystkim na dwa typy: opiekuńczy, związany choćby z ojcostwem i macierzyństwem oraz erotyczny, który towarzyszy aktowi seksualnemu.

Warto tu wspomnieć, że nie tylko ludzie całują. Zaobserwowano podobne praktyki choćby u małp bonobo, które dają sobie buziaki w usta podczas spółkowania, a u szympansów w ramach budowania społecznych związków i wyrażania sympatii. Te dwa gatunki uznawane są za najbliższe ludzkości, co może być podpowiedzią dla szukających początku pocałunku.

Istnieje także hipoteza, że z naszymi najstarszymi przodkami całowali się także Neandertalczycy, ponad 100 tysięcy lat temu. Do czasów dzisiejszych przetrwały dwie rzeźby z czasów prehistorycznych, które mogą być dowodem na zwyczaj dawania sobie buziaków. Jedną znaleziono w jaskiniach Ain Sakhri niedaleko Betlejem, drugą na Malcie. Jednak badacze nie mają stuprocentowej pewności, czy na pewno przestawiają one pocałunki.

W przypadku mezopotamskiej tabliczki nie ma takich wątpliwości. W najstarszych źródłach tekstowych w języku sumeryjskim i akadyjskim także pojawiają się buziaki w kontekście erotycznym. Niektóre datuje się nawet na 3 tysiąclecia przez Chrystusem. To jednak tekst, a jak wiemy obraz wart jest tysiąca słów.

Oprócz opiekuńczego i seksualnego charakteru całowanie było ważną czynnością rytualną, która symbolizowała nadanie nowej tożsamości, funkcji. Pocałunek przed ołtarzem w ceremonii zaślubin jest przypieczętowaniem przejścia dwojga osobnych narzeczonych do wspólnoty małżeńskiej traktowanej już jako jedna całość.

Z drugiej strony mocno zakorzeniony w kulturze jest pocałunek, za pomocą którego Judasz wskazał Jezusa swym przyszłym oprawcom. Stał się tym samym symbolem zdrady i pozornie przyjacielskiego gestu, który sprowadza zgubę.

Fascynujący jest także wpływ buziaków na stan zdrowia ludzkości. Wystarczy wspomnieć takie wirusy jak HSV-1 czy parwowirus B19, które znajdywano w szczątkach naszych starożytnych przodków. Wśród różnych form przechodzenia między organizmami pocałunek jest wyjątkowo wygodny dla takich patogenów. Dzięki temu mogły zwiększać swój zasięg i wraz z migrującymi ludami rozszerzać swój zasięg.

Wyobrażenie z Mezopotamii sytuuje pocałunek w zdecydowanie erotycznym kontekście. Raczej nie jest możliwe dokładne określenie kiedykolwiek tego kto kogo pierwszy pocałował i jakie miał intencje. Jednak połączone informacje z takich źródeł jak sztuka, teksty i wreszcie badanie DNA i szczątków naszych przodków pozwala opowiedzieć ich historię (oraz ich zdrowia) jeszcze dokładniej.

Pozytywne umysły to największe inspiracje! Smash Into Pieces dla Eski Rock