Odkryto nowe gatunki leniwca. Mają głowy jak orzech kokosowy i plerezę

i

Autor: Wikipedia / Esv - Eduard Solà Vázquez Leniwiec grzywiasty

Odkryto nowe gatunki leniwca. Mają głowy jak orzech kokosowy i plerezę

2022-09-30 12:14

W głębi brazylijskiej dżungli badacze natknęli się na zwierzaki, które do tej pory uznawane były po prostu za lekko różniące się od innych osobniki. Badania pokazały jednak, że mamy do czynienia z osobnymi gatunkami. Niestety oba nowe gatunki mają już status zagrożonych.

Opisany po raz pierwszy na początku XIX wieku leniwiec grzywiasty jest największym ze swojej rodziny. Potrafi osiągnąć długość ciała do 77 cm (wraz z głową) i wagę do 10 kilogramów. Samice są w tym gatunku odrobinę mniejsze, ale za to cięższe niż samce. Brązowe futro pokrywające całe ciało pomaga mu się kamuflować w gąszczu, a tym, co go wyróżnia jest czarna grzywa, której włosy opadają na ramiona. Można powiedzieć, że to leniwiec z plerezą, brazylijski „czeski piłkarz”.

Janusz Panasewicz w Esce Rock - Organek pierwszym gościem Lady Pank na MTV Unplugged

Badania przeprowadzone na genotypie pobranym od 55 przedstawicieli gatunku z północy i południa Brazylii pokazały, że około 4,24 milionów temu ich geny przeszły 86 mutacji, które doprowadziły do wyodrębnienia się gatunków. To fascynujące, co obecna nauka może wyczytać z próbek genetycznych! Wyniki opublikowano w naukowym Journal of Mammalogy.

Co ciekawe, podział gatunkowy przebiega wzdłuż naturalnej granicy jaka jest rzeka Rio Doce. Wyznacza ona także granicę między dwoma gatunkami myszy i małp kapucynek. Północny gatunek został nazwany Bradypus torquatus, a południowy Bradypus crinitus i rzeczywiście, pomimo plerezy, u obu głowy przypominają orzechy kokosowe. Łacińska nazwa leniwca – bradypus – oznacza w luźnym tłumaczenie: wolna stopa, natomiast drugie człony nazw gatunkowych oznaczają kolejno „z kołnierzem” oraz „długowłosy”. 

Dla obu największym zagrożeniem są zmiany klimatyczne oraz człowiek niszczący ich naturalne siedliska. Ich obecny status w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych to VU – narażone (vulnerable) oznaczający wysokie ryzyko wyginięcia gatunku. Zobaczcie jak wyglądają leniwce z plerezą.