Nowy trend: rzucanie pracy na TikToku. Relacjonują składanie wypowiedzeń

i

Autor: Pixabay

Nowy trend: rzucanie pracy na TikToku. Relacjonują składanie wypowiedzeń

2023-03-28 13:59

Już w 2021 prawdziwą furorę na TikToku wywołał filmik dokumentujący dzień, w którym pracownicy pewnej restauracji McDonald’s w USA wstali i wyszli z pracy. Wszyscy, naraz. Nagranie odbiło się szerokim echem i było chętnie wykorzystywane jako obraz tego, że to korporacje potrzebują ludzi, a nie odwrotnie. Od tamtego czasu jednak zjawisko urosło do sporego trendu o nazwie #quittok.

Użytkownicy TokToka dzielą się chętnie historiami rzucenia pracy. Opowiadają o doświadczeniach, które skłoniły ich do takiej decyzji by w ten sposób wesprzeć innych zmagających się z takimi problemami i obawiających się radykalnych kroków. Nowością jest jednak transmitowanie momentu wypowiedzenia: wręczania listu z rezygnacją, wyjścia z pracy albo połączenia na Zoom, gdzie rozmawia się z przełożonym. Reakcje? Różne zdarzają się także pozytywne, jak poniższa, gdzie szefowa zachowała się naprawdę świetnie!

Innym przykładem jest ten, gdzie Christina Zumbo relacjonuje na TikToku moment wysłania swojego listu z rezygnacją ze stanowiska. Użytkowniczka w poprzednich filmach wielokrotnie poruszała temat stanów lękowych, z którymi się zmaga i rezygnacja z pracy była dla niej bardzo trudnym doświadczeniem, nawet jeśli nie było w tym konfrontacji z przełożonymi.

Co to właściwie oznacza? Nie jesteśmy psychologami, możemy się jedynie domyślać i oczywiście zachęcamy badaczki i badaczy zachowań do pochylenia się nad tym fenomenem. Intuicja podpowiada nam, że w obliczu podejmowania rzeczywiście niełatwej decyzji zawodowej (szczególnie kiedy nie ma się nowego miejsca pracy, albo wręcz ucieka się z toksycznego środowiska) wiele osób szuka wsparcia i potwierdzenia swoich decyzji. Pierwszym adresatem takiej potrzeby mogą być rodzice i przyjaciele. Z mediami społecznościowymi jesteśmy już na co dzień od prawie 20 lat, zatem trudno się dziwić, że wiele osób w pierwszej kolejności szuka wsparcia tam, gdzie codziennie spotyka najwięcej przychylnych sobie ludzi: w sieci.

Paradoksalnie z tej dość osobliwej mody może wyniknąć coś dobrego: szerzenie wiedzy o tym jak radzić sobie w miejscu pracy, jak z klasą odchodzić lub wyrzucać, jakie sygnały trzeba brać pod uwagę by uchronić się przed wypaleniem zawodowym. Wbrew pozorom może ono dotknąć także młodych, a nie tylko wyjadaczy z 40-letnim stażem. Dobre praktyki w pracy, docenianie równowagi między obowiązkami a sferą prywatnego życia, dzielenie się doświadczeniami to rzeczy do których taki trend może się realnie przydać.

Najlepsze wokalistki rockowe - Polska