Nowy gatunek kleszcza-giganta. Może być groźny dla ludzi!

i

Autor: Alan R Walker

Informacje

Nowy gatunek kleszcza-giganta. Może być groźny dla ludzi!

2023-05-24 8:42

Eksperci alarmują o pojawieniu się nowego gatunku kleszcza-giganta. Jest on bardzo niebezpieczny dla ludzi. Może przenosić bardzo groźne, nawet śmiertelne choroby.

Spis treści

  1. Kleszcz-gigant może być bardzo niebezpieczny dla ludzi
  2. Nowy gatunek kleszcza przenosi groźne choroby

Kleszcz-gigant może być bardzo niebezpieczny dla ludzi

Nowy gatunek kleszcza dotarł do Niemiec. Jak przekazują eksperci, pojawił się on w kraju wraz z ptakami wędrownymi. Hyalomma, bo tak brzmi jego oficjalna nazwa, ze względu na spore rozmiary nazywany jest gigantem. Jest on bardzo niebezpieczny dla ludzi. Potrafi przenosić groźne choroby. Niektóre z nich mogą być nawet śmiertelne w skutkach. Nowy gatunek pochodzi z Afryki i południowej Azji, czyli z terenów tropikalnych.

Nowy gatunek kleszcza przenosi groźne choroby

Kleszcz-gigant jest znacznie większy od występujących w Polsce gatunków. Jego charakterystyczną cechą są nogi w paski. Może on przenosić różne patogeny. Jak czytamy na portalu Ruhr 24, jednym z nich jest arbowirus, który powoduje krwotoczną gorączkę. Ten pajęczak przenosi także gorączkę plamistą, wywołaną przez bakterie Rickettsia aeschlimanni.

Eksperci nie ustalili jeszcze, czy ten gatunek może rozwijać się w dłuższej perspektywie. Jak podkreślają, wzrost temperatur i coraz niższa wilgotność mogą się do tego przyczynić.

ZOBACZ: PARK DLA SENIORA POWSTANIE W RZESZOWIE. POZNALIŚMY LOKALIZAJCE

Sezon na kleszcze.Jak bezpieczne wyjąć kleszcza?
Źródło: Nowy gatunek kleszcza-giganta. Może być groźny dla ludzi!