Tysiąc mieszkań w okolicy jednej szkoły
Niebawem uczniowie z Białołęki mogą mieć nie lada problem. Do ich dzielnicy sprowadzają się kolejne młode rodziny, a szkoły już teraz są przepełnione. Jaskrawym przykładem jest szkoła podstawowa nr 356. Projektowana dla 800 uczniów, dzisiaj uczęszcza do niej dwa razy tyle dzieci. A to zmieni się już we wrześniu - Przyjdzie 10 nowych klas pierwszych, a odejdą 3 lub 4 klasy ósme - opisuje Sebastian Gut ze Stowarzyszenia Razem dla Białołęki, inicjator akcji "Park Przy Szkole" - Wtedy uczniów będzie już ponad 1700.
A to tylko najbliższy rok szkolny. W następnych może być jeszcze gęściej - W bardzo bliskiej odległości szkoły, promieniu kilkuset metrów, w ciągu dwóch-trzech lat powstanie ponad 1200 mieszkań. I mówimy tu tylko o tych inwestycjach, które już się budują, bądź mają pozwolenie na budowę - mówi Sebastian Gut.
Urzędnicy argumentują, że zdają sobie sprawę z tego, że Białołęka jest młodą i rozwijającą się dzielnicą. I nie pomijają tego przy realizacji programu edukacyjnego. -Każdego roku na Białołękę sprowadza się 4 czy 5 tys. młodych rodzin z dziećmi. Tak więc zapotrzebowanie na szkoły, przedszkola i żłobki jest barszo duże - mówi Karolina Gałecka z urzędu miasta - W ciągu ostatniej kadencji oddaliśmy do użytku 3 szkoły na Białołęce: przy ulicy Myśliborskiej na 800 uczniów, Hemara na tysiąc uczniów a także ostatnio, we wrześniu zeszłego roku, szkoła przy Ruskowym Brodzie także na tysiąc uczniów.
Rozwiązanie z ulicy Kartograficznej
W najbliższej okolicy szkoły nr 356 problem rozwiązać może teren przy ulicy Kartograficznej, należący do Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa. Liczy on 4,5 ha. - Dzielnica dostanie działkę i będzie mogła tutaj powstać nowa szkoła, dzięki czemu unikniemy katastrofy edukacyjnej, bo za taką uważałbym wprowadzenie nauki na trzy zmiany, włącznie z weekendami. Bo taki scenariusz czeka szkołę nr 356 - zauważa Sebastian Gut.
Dzielnica już rozpoczęła starania o ten teren - Urząd dzielnicy Białołęka przygotował plan zagospodarowania tego terenu. Oprócz szkoły znalazłby się tam też park - mówi Karolina Gałecka. Do tej pory Krajowy Ośrodek Wspierania Rolnictwa nie odpowiedział na wniosek.
Obecny najemca tego terenu ma umowę do 2026 roku. Można ją skrócić tylko w przypadku przekazania terenu na cele publiczne. A takim celem może być właśnie budowa szkoły. Jednak aby zażegnać problem przepełnienia szkół na Białołęce, potrzebne są przynajmniej trzy nowe placówki. W okolicy brakuje też liceów i techników.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!