Szkoła nr 356

i

Autor: Ewa Sas

Nowe bloki rosną, szkół nie widać. Problem uczniów na Białołęce

2021-01-13 20:46

W najbliższym czasie w okolicach ulicy Głębockiej wyrośnie ponad tysiąc mieszkań. Razem z nimi pojawi się przynajmniej 600 uczniów. Dla wszystkich szkołą rejonową będzie ta nr 356. Placówka przy Głębockiej 66 budowana była dla 800 uczniów. Już teraz uczęszcza do niej ponad 1500 dzieci.

Masowe testowanie nauczycieli klas 1-3 w Toruniu

Tysiąc mieszkań w okolicy jednej szkoły

Niebawem uczniowie z Białołęki mogą mieć nie lada problem. Do ich dzielnicy sprowadzają się kolejne młode rodziny, a szkoły już teraz są przepełnione. Jaskrawym przykładem jest szkoła podstawowa nr 356. Projektowana dla 800 uczniów, dzisiaj uczęszcza do niej dwa razy tyle dzieci. A to zmieni się już we wrześniu - Przyjdzie 10 nowych klas pierwszych, a odejdą 3 lub 4 klasy ósme - opisuje Sebastian Gut ze Stowarzyszenia Razem dla Białołęki, inicjator akcji "Park Przy Szkole" - Wtedy uczniów będzie już ponad 1700.

A to tylko najbliższy rok szkolny. W następnych może być jeszcze gęściej - W bardzo bliskiej odległości szkoły, promieniu kilkuset metrów, w ciągu dwóch-trzech lat powstanie ponad 1200 mieszkań. I mówimy tu tylko o tych inwestycjach, które już się budują, bądź mają pozwolenie na budowę - mówi Sebastian Gut.

Urzędnicy argumentują, że zdają sobie sprawę z tego, że Białołęka jest młodą i rozwijającą się dzielnicą. I nie pomijają tego przy realizacji programu edukacyjnego. -Każdego roku na Białołękę sprowadza się 4 czy 5 tys. młodych rodzin z dziećmi. Tak więc zapotrzebowanie na szkoły, przedszkola i żłobki jest barszo duże - mówi Karolina Gałecka z urzędu miasta - W ciągu ostatniej kadencji oddaliśmy do użytku 3 szkoły na Białołęce: przy ulicy Myśliborskiej na 800 uczniów, Hemara na tysiąc uczniów a także ostatnio, we wrześniu zeszłego roku, szkoła przy Ruskowym Brodzie także na tysiąc uczniów.

Rozwiązanie z ulicy Kartograficznej

W najbliższej okolicy szkoły nr 356 problem rozwiązać może teren przy ulicy Kartograficznej, należący do Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa. Liczy on 4,5 ha. - Dzielnica dostanie działkę i będzie mogła tutaj powstać nowa szkoła, dzięki czemu unikniemy katastrofy edukacyjnej, bo za taką uważałbym wprowadzenie nauki na trzy zmiany, włącznie z weekendami. Bo taki scenariusz czeka szkołę nr 356 - zauważa Sebastian Gut.

Dzielnica już rozpoczęła starania o ten teren - Urząd dzielnicy Białołęka przygotował plan zagospodarowania tego terenu. Oprócz szkoły znalazłby się tam też park - mówi Karolina Gałecka. Do tej pory Krajowy Ośrodek Wspierania Rolnictwa nie odpowiedział na wniosek.

Obecny najemca tego terenu ma umowę do 2026 roku. Można ją skrócić tylko w przypadku przekazania terenu na cele publiczne. A takim celem może być właśnie budowa szkoły. Jednak aby zażegnać problem przepełnienia szkół na Białołęce, potrzebne są przynajmniej trzy nowe placówki. W okolicy brakuje też liceów i techników.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Posłuchaj materiału o szkołach na Białołęce:

QUIZ. Agnieszka Osiecka - dokończysz wersy jej najbardziej znanych piosenek?

Pytanie 1 z 12
Dokończ wers piosenki Agnieszki Osieckiej: "Deszcze niepokojne potargały sad..."
Źródło: Nowe bloki rosną, szkół nie widać. Problem uczniów na Białołęce