Nowe badanie o dobrych skutkach LSD. Zaskakujące wnioski naukowców

i

Autor: Pexels

Nowe badanie o dobrych skutkach LSD. Zaskakujące wnioski naukowców

2022-08-16 13:37

Działanie substancji ma ponoć poprawiać pamięć i zdolności uczenia się.

Popularnie nazywany kwasem narkotyk znany jest od 1938 roku. W latach czterdziestych i pięćdziesiątych bywał używany jako środek leczniczy w terapiach psychiatrycznych, a w kolejnej dekadzie stał się ulubionym narkotykiem dzieci kwiatów. Trudno wyobrazić sobie psychodelicznego rocka, brzmienie Hendrixa, Grateful Dead czy Jefferson Airplane, nie wspominając już o The Beatles, bez tej substancji. Jej hymnem poniekąd stała się piosenka Czwórki z Liverpoolu – Lucy in the sky with diamonds. Choć John Lennon zdecydowanie zaprzeczał, że była inspirowana narkotycznymi tripami.

Opublikowane przez naukowe czasopismo Experimental Neurology wyniki badań naukowców pozwalają przypuszczać, że za kilka lub kilkanaście lat LSD w minimalnych dawkach może stać się popularnym i dozwolonym suplementem naszej diety. Połączone zespoły z Uniwersytetu Massachusetts Amherst oraz Federalnego Uniwersytetu Espirito Santo porównali wpływ substancji na mózgi szczurów, wyhodowane z ludzkich komórek macierzystych sztuczne ośrodki nerwowe oraz na model sieci neuronowej.

We wszystkich trzech przypadkach wyniki były pozytywne. Odnotowano znaczący wzrost zdolności uczenia się. Naukowcy użyli bardzo małych dawek LSD, zatem do poznania pełnych możliwości oraz efektów ubocznych trzeba znacznie więcej badań. Ze względu na złą sławę tego i innych środków psychoaktywnych dokładniejsze analizy są rzadkie i niechętnie podejmowane. Z drugiej strony fakt, że wiele religii i tradycyjnych kultur powstało w oparciu o doświadczenie psychodeliczne daje wiele do myślenia.

My, ze swojej strony, polecamy poczekać na więcej badań i prowadzić własnych nieautoryzowanych eksperymentów.

Tomek Lipiński w Esce ROCK: rozmowa o wolności, inspiracji, rzeczywistości i fascynacji młodym pokoleniem