Noc spadających gwiazd kwiecień 2021. Gdzie oglądać lirydy?

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Noc spadających gwiazd kwiecień 2021. Gdzie oglądać lirydy?

Noc spadających gwiazd kwiecień 2021. Gdzie oglądać lirydy? [DESZCZE METEORÓW 22.04.2021]

2021-04-22 19:35

Rusza sezon na "noce spadających gwiazd"! Zjawiskowy deszcz meteorów związanych z kometą Thatchera można już obserwować na niebie. Lirydy są świetne widoczne z każdego zakątka Polski - trzeba jednak wiedzieć, w które miejsca wybrać się na obserwację. Lirydy 2021: Kiedy oglądać deszcz meteorów?

Lirydy znajdują się na granicy gwiazdozbiorów Lutni i Herculesa. Najwięcej spadających gwiazd można było obserwować w nocy z 21 na 22 kwietnia. Ale to nie koniec! Deszcz meteorów można podziwiać aż do 26 kwietnia! Zjawisko będzie widoczne około godziny 23, albo tuż przed wschodem Słońca.

Czytaj także: Pełnia Różowego Księżyca 2021 - kiedy oglądać zjawisko w kwietniu? [DATA, GODZINA]

Czym są Lirydy?

- Lirydy są pozostałością warkocza komety Thatchera. W czasie swojej wędrówki wokół Słońca, Ziemia trafia na okruchy pyłu związanego w tą kometą. Okruchy te, wchodząc w atmosferę ziemską, spalają się, tworząc efekt „spadających gwiazd”. Meteory zdają się wybiegać z jednego punktu, zwanego radiantem. Punkt ten położony jest w gwiazdozbiorze Liry - stąd nazwa roju meteorów "Lirydy". W ciągu godziny możemy spodziewać się od 8 do 10 takich zjawisk - informuje Delta Optical Polska.

Lirydy 2020: Gdzie oglądać?

Lirydy będą widoczne w całej Polsce. Najlepiej obserwować je w mało oświetlonych miejscach, czyli na obrzeżach miast czy w lasach.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Najłatwiejsze pytania, jakie można zadać. Jest tak prosto, że nie wybaczysz sobie wyniku gorszego, niż 90%!

Pytanie 1 z 11
Botanicznie pomidor jest:
11-letnia Martyna liczy w głowie szybciej, niż dorośli na kalkulatorze!
Źródło: Noc spadających gwiazd kwiecień 2021. Gdzie oglądać lirydy? [DESZCZE METEORÓW 22.04.2021]