Muzyka

i

Autor: Pixaby

wiadomości

Nie lubisz współczesnej muzyki? Może dlatego, że staje się coraz prostsza i narcystyczna, jak wskazują badania

2024-04-11 12:08

Bardzo często słyszy się dziś, że współczesna muzyka pod wieloma względami jest wręcz asłuchalna, odrzucająca, zwyczajnie nudna i nie da się jej lubić. Boomerstwo i przesada? A co, jeśli wcale nie, a problem leży w źródle, czyli właśnie tym, co dziś możemy usłyszeć w stacjach radiowych czy na platformach streamingowych?

Dyskusje na temat tego, że dzisiejsza muzyka jest co najmniej problematyczna, trwają już od dawna. Wielu zwraca uwagę na to, że współczesne piosenki są do siebie tak bardzo podobne, że niekiedy zlewają się w jedno, do tego często samplują dawne kompozycje, a wiele hitów radiowych to covery dobrze znanych już i osłuchanych klasyków. Mówi się także o mało ambitnej części muzycznej i jeszcze mniej zaangażowanej warstwie tekstowej która, według wielu, traktuje dziś niemal zupełnie o niczym.

Co, jeśli w tym ostatnim stwierdzeniu, dotyczącym tekstów piosenek, coś naprawdę jest? Dowodem na słuszność tych obserwacji są nowe badania naukowe!

Najsłynniejsze antywojenne protest songi / Eska Rock

Jaki jest problem z tekstami współczesnych piosenek?

Grupa europejskich naukowców i naukowczyń opublikowała pod koniec marca tego roku w czasopiśmie naukowym "Scientific Reports" artykuł, zatytułowany "Song lyrics have become simpler and more repetitive over the last five decades". Przedstawiono w nim wyniki badań, które polegały na analizie słów różnych utworów muzycznych, powstałych na przestrzeni ostatnich czterdziestu lat. Naukowcy skupili się na okresie od 1980 do 2020 roku i gatunkach, głównie country, popie, rapie, rocku i R&B.

Wnioski są jasne - w ciągu ostatnich 40 lat drastycznie zmienił się muzyczny krajobraz, a duży wpływ na to miała zmiana sposobu słuchania muzyki - z kaset, winyli i płyt CD na platformy streamingowe, którymi rządzą określone algorytmy, promujące bardzo konkretnie zbudowane utwory. Według badaczy, największa zmiana we współczesnej muzyce w ostatnich 40 latach dotyczy pojawiających się w niej słów.

Teksty wraz z biegiem lat zaczęły stawać się coraz prostsze, do tego zdecydowanie bardziej skupiają się na negatywnych emocjach, jak gniew czy złość. Wnioski wskazują również, że zanika perspektywa oglądu na społeczeństwo ogółem na rzecz skupiania się w tekstach piosenek na sobie, przez co mają one dużo bardziej narcystyczny wydźwięk, a "najgorszy" pod tym względem jest rap. Obecnie słuchacze zwracają uwagę przede wszystkim na pierwsze 10-15 sekund utworu, a jeśli ten nie przypadnie im wtedy do gustu - zwyczajnie go przełączają. Dlatego najczęściej zwraca się uwagę na utwory z bardzo prostymi tekstami, w których często powtarzany jest refren.

Słuchacze nie chcą współczesnego rocka?

Badanie wykazało także, że współcześni słuchacze dużo bardziej interesują się starszymi, rockowymi klasykami, niż współczesnymi kawałkami z tego brzmienia. Świadczy o tym fakt, że użytkownicy popularnego serwisu z teksami piosenek "Genius" wyszukują w nich słów właśnie tych starszych kompozycji.

Sprawdź poniżej nasz wybór najsłynniejszych rockowych ballad!