Nie dowiemy się skąd się wziął COVID. Po prostu nie. Bo Chiny nie chcą

i

Autor: Pixabay

Nie dowiemy się skąd się wziął COVID. Po prostu nie. Bo Chiny nie chcą

2023-02-21 14:48

Światowa pandemia COVID-19 według lekarzy i środowisk naukowych wcale się nie skończyła. Po prostu ludzie stracili nią zainteresowanie, a inne problemy (wojna, inflacja, kataklizmy) odwróciły uwagę od koronawirusa. Tymczasem od początku wszyscy zadają sobie pytanie i w gąszczu mitów i dezinformacji próbują znaleźć odpowiedź: skąd się wziął?

Zostawmy legendy internetowe, bo tym chodzi o badania wirusologów. Jak donosi Polska Agencja Prasowa międzynarodowa grupa ekspertów działająca w ramach Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nie będzie szukać genezy pandemii. Tak, dobrze przeczytaliście. Największa organizacja świata zajmująca się zdrowiem nie będzie szukać przyczyn pandemii, która na dwa i pół roku zatrzymała naszą cywilizację i kosztowała życie ponad 6,8 milionów ludzi. Gdy już przetrawimy ten fakt i zebraliśmy szczęki z podłogi zadajemy następne pytanie: jak to?

Odpowiedź na to pytanie przynosi naukowe czasopismo Nature. W zamieszczonym tam tekście można przeczytać, że WHO natrafiło w swoich badaniach na barierę nie do przebicia. Eksperci planowali wyprawę do miasta Wuhan, uznawanego za epicentrum pandemii, ale na przeszkodzie stanęły władze Chin. Kraj, który w początkowej fazie pandemii forsował teorię, że wirus przyszedł z USA i Europy, odmówił jakiejkolwiek współpracy.

- Rozczarowujące. WHO porzuca plany dotyczące śledztwa w sprawie pochodzenia SARS-CoV-2. Jak widać nie uczymy się na błędach – czytamy w komentarzy, który na ten temat napisał na Twitterze prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Kiedy w styczniu 2021 WHO przysłała do Wuhan grupę badawczą, po 3 miesiącach stworzyła ona raport, gdzie mogliśmy przeczytać o potencjalnych 4 scenariuszach tłumaczących wybuch pandemii. Uznawany za najbardziej prawdopodobny był ten, który opisywał przejście koronawirusa z nietoperzy na ludzi z pośrednictwem innych gatunków. Teraz jednak nie uda się temu zaprzeczyć lub to potwierdzić.

Do kolejnego etapu badań potrzebna jest współpraca Chin, a do tej chęci brak. Naukowcy na łamach Nature wyrażają nadzieję, że może inne badania, które będą mogli kontynuować przyniosą więcej odpowiedzi. Niestety brak odpowiedniego przeanalizowania pandemii, jej genezy i skutków nie pozwoli nam przygotować się na wypadek kolejnych, a pytanie o nie nie brzmi „czy” tylko „kiedy”.

Def Leppard - 5 ciekawostek o albumie "Hysteria" | Jak dziś rockuje?