Mark Zuckerberg się przeliczył. Stracił 14 miliardów dolarów

i

Autor: PIxabay

Mark Zuckerberg się przeliczył. Stracił 14 miliardów dolarów

2023-02-03 15:30

To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy mają rzewnie dość ciągłego zapraszania nas na siłę do kolejnych fikcyjnych wirtalnych światów. Obiecuje się nam za każdym razem niesamowite doświadczenia, możliwości i w ogóle cyfrowy raj na Ziemi, a tymczasem dostajemy brzydką grafikę, wieszające się serwery, a wokoło wieje nudą. Metaverse, który ma być naszą przyszłością, na razie okazuje sie klapą finansową.

To, co rzeczywiście udało się zrobić Markowi Zuckerbergowi oraz jego imperium cyfrowemu, to wpłynąć na język. To ważne, bo nie od wczoraj wiadomo, że słowa potrafią kreować rzeczywistość. Nie, nie jak magia, ale odpowiednio używane mogą zmieniać nasz stosunek do rzeczy i wydarzeń, wpływać na zachowania i decyzje. Tak się stało, gdy Facebook zmienił nazwę na Meta, a wszędzie w branżowych mediach słowo "metaverse" zaczęło być powszechniejsze od przecinka.

Rockowe teledyski, wyreżyserowane przez słynnych filmowców

Sprytny zabieg doprowadził do praktycznego scalenia nazwy usługi z konkretną firmą. W przeszłości korzystał na takich zjawiskach na przykład Apple, którego iPod przez pewien czas był w USA zwyczajową nazwą odtwarzacza mp3, nie ważne jakiej firmy. W Polsce takie zjawisko to na przykład junkres, czyli gazowy piecyk do ogrzewania wody, którego nazwa pochodzi od niemieckiej firmy Junkers.

Wróćmy jednak do firmy Marka Zuckerberga, która właśnie zanotowała aż 14 miliardów dolarów strat związanych z projektem Metaverse. Nie budzi to specjalnego zdziwienia, ponieważ od momentu pierwszych ogłoszeń był on szeroko krytykowany. Z poziomu graficznego śmiał się cały świat, a ci, którzy siedzą w tym temacie od lat, wytykali korporacji, że sprzedaje po raz drugi produkt, który od dawna jest znany i właściwie to już się kończy. Przykładem takiego cyfrowego świata jest choćby Second Life, który w tym roku skończy 20 lat.

Co ciekawe, raporty finansowe firmy zapowiadają dalsze straty związane z projektem, a tymczasem kierownictwo niespecjalnie się tym przejmuje. Dlaczego? Ponieważ niezależnie od tego jak źle oceniany jest flagowy obecnie pomysł Zuckerberga, akcje Meta idą w górę. Niedawno na Wall Street podskoczyły o 20%. To oznacza, że nawet tak gigantyczne straty niebieski gigant wpisze sobie po prostu w koszty.

Wiecie ile to jest 14 miliardów dolarów? Tyle mniej więcej uchwalił amerykański Kongres w 2022 jako pomoc finansową dla Ukrainy i całej wschodniej flanki NATO, a jak wiemy, USA na broni raczej nie oszczędza. Mając to na uwadze i fakt, że strata takich pieniędzy nie boli korporacji, której sukces zbudowało "Farmville" oraz portal do dzielenia się zdjęciami można nabrać dystansu do chyba wszystkiego.