Stop!!! dla bezsensownej wycinki i zagłady Lasu Kabackiego-rezerwatu przyrody!

i

Autor: Materiały prasowe

Las Kabacki: WYCINKA zamienia go w "tartak" - mieszkańcy planują konfrontację z leśnikami

2021-07-01 15:42

Las Kabacki to ogromna ostoja przyrody będąca siedliskiem wielu dzikich zwierząt, terenem występowania pięknych roślin i miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkanki i mieszkańców Warszawy. Od jakiegoś czasu wiele się tam jednak zmienia za sprawą prowadzonej przez leśników wycinki. Zaniepokojeni tym warszawiacy i warszawianki chcą spotkania i konfrontacji poglądów. Więcej na ten temat w naszym artykule.

Wycinka w Lesie Kabackim

Las Kabacki im. Stefana Starzyńskiego to jeden z największych warszawskich parków leśnych. Będąca jednocześnie rezerwatem przyrody ostoja natury jest dla warszawiaków i warszawianek miejscem, w którym mogą z dala od zgiełku przebywać wśród fauny i flory. Las położony w południowej części Warszawy (na terenie Ursynowa i częściowo Wilanowa) wkrótce może się jednak zmienić nie do poznania. Mieszkańcy i mieszkanki obawiają się trwającej tam wycinki, która ich zdaniem zmienia Las Kabacki w wykarczowane, puste przestrzenie pełne jedynie bali gotowych do wywiezienia. Potwierdzają to zdjęcia ukazujące łyse polany poznaczone bruzdami od kół ciągników i stosy ściętych drzew. Zobaczycie je w poniższej galerii.

Pościg za piratem drogowym

Lasy Miejskie - "Przebudowa drzewostanu"

Wycinkę prowadzą Lasy Miejskie Warszawa na podstawie Planu Ochrony Rezerwatu Przyrody „Las Kabacki im. Stefana Starzyńskiego”. Jeszcze we wrześniu 2020 na ich stronie internetowej pojawił się komunikat o planowanej wycince w okresie jesienno-zimowym w 2020 r. LMW informują, że jest to przebudowa drzewostanu. Oznacza to, że prowadzone będą również nasadzenia nowych drzew. Coroczne okresowe wycinki i prace na terenie lasu (w każdym sezonie w okresie listopad - luty) mają trwać do do 2036 r. Obejmują:

  • Usuwanie (przerzedzenia) nadwyżki sosen
  • Usuwanie brzóz
  • Usuwanie dębów czerwonych
  • Rębnie gniazdowe (cięcia na niewielkich powierzchniach wewnątrz drzewostanu, tzw. gniazdach) oraz nasadzenia dębów szypułkowych, lip i jaworów

Przebudowa drzewostanu na terenie rezerwatu przyrody „Las Kabacki im. Stefana Starzyńskiego”, cięcia przebudowy wykonywane będą na podstawie wskazań Planu Ochrony Rezerwatu Przyrody „Las Kabacki im. Stefana Starzyńskiego” - czytamy w komunikacie Lasów Miejskich

Mieszkańcy spotkają się z leśnikami - konfrontacja poglądów 5 lipca

Mieszkańcy widzą w działaniach Lasów Miejskich zbyt intensywnie i inwazyjnie prowadzona przebudowa drzewostanu. Stąd mobilizacja miejskich aktywistów i aktywistek, którzy chcą zatrzymania "chaotycznego, niekontrolowanego i zbyt ostrego cięcia" w warszawskim lesie. W tej sprawie powstała petycja, pod którą podpisało się do tej pory ponad 1200 osób. Działania najwyraźniej zaczęły przynosić skutki. Udało się bowiem zaplanować spotkanie z leśnikami. Ma to być konfrontacja poglądów, podczas której obie strony przedstawią swoje racje. Wszystko ma się odbyć w poniedziałek, 5 lipca, przy leśniczówce u zbiegu ulic Leśnej i Moczydłowskiej w Warszawie o godzinie 18:00. Sprawa najprawdopodobniej będzie miała ciąg dalszy.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Las Kabacki: WYCINKA zamienia go w "tartak" - mieszkańcy planują konfrontację z leśnikami