Która z psich ras jest najinteligentniejsza? Nie, nie border collie

i

Autor: Wikimedia Commons

Która z psich ras jest najinteligentniejsza? Nie, nie border collie

2023-01-16 10:22

Oczywiście to bardzo podchwytliwe pytanie, bo najpierw trzeba odpowiednio zdefiniować samo pojęcie inteligencji. Czy chodzi o wykonywanie ludzkich poleceń? A może pamięć? Myślenie abstrakcyjne? Przecież nie posadzimy zwierzaków przed kwestionariuszem stowarzyszenia Mensa. Jest jednak coś, co można uznać za odpowiednik.

Jest to test smartDOG, a właściwie zestaw zadań i ćwiczeń, dzięki którym kynolodzy mogą zebrać potrzebne dane i potem je porównać. Żeby dowiedzieć się, która rasa wykazuje się największą inteligencją, sprawdzono aż 1000 zwierząt z 13 ras. Dotychczas mający opinię najmądrzejszego border collie po weryfikacji spadł na drugie miejsce. Na podium wyprzedził go owczarek belgijski (malinois).

Najlepsze rockowe i metalowe albumy 2022 roku - Polska

Zadanie jest szczególnie trudne, bo jak przekonuje Saara Junttila, naukowczyni z Uniwersytetu w Helsinkach, który badanie przeprowadził, każda z ras ma swoje mocne i słabsze strony.

- Na przykład labrador retriever świetnie radził sobie z rozumieniem ludzkich gestów, a gorzej z rozwiązywaniem problemów związanych z przestrzenią – opowiada – niektóre rasy, takie jak owczarek szetlandzki, miały równe wyniki w wielu kategoriach: ani wysoko, ani nisko i na spójnym poziomie.

Spośród grona tysiąca psiaków belgijski malinois zdecydowanie odstawał od reszty w testach kognitywnych. Oprócz takich testów jak odnajdywanie drogi czy rozpoznawanie gestów i komend był także na przykład jeden bardzo ciekawy, który określał umiejętność zwierzęcia do wezwania pomocy. Przed psem stawiano zamknięte pudełko, w którym zamknięto pyszną nagrodę. Jednak pudełko było dla czworonoga nie do otwarcia. Rozwiązaniem zatem było poproszenie o pomoc.

Spośród 39 punktów, które można było zebrać łącznie we wszystkich testach, malinois otrzymał 35, a następny był border collie z 25 punktami. Trzeci na podium stanął hiszpański pies dowodny. Znane choćby z wykorzystania w dogoterapii retrievery i labradory zdobyły 13 oraz 9 pozycję. Pamiętajmy jednak, że w żaden sposób nie możemy przyjmować, że konkretne rasy psów są „głupie” w przeciwieństwie do innych. Ich zróżnicowane talenty przekładają się na zastosowanie w naszej cywilizacji.

My, ze swojej strony, chcemy nad pierwszym miejscem na podium ustawić jeszcze jedną radę, która jest z pewnością najmądrzejsza na świecie i najbardziej popularna: kundelki! Jeśli zastanawiacie się nad wzięciem do domu psa, gorąco zachęcamy do przygarniania, szczególnie schroniskowych zwierzaków. Wiele z nich jest już przyzwyczajone do człowieka i z pewnością będą gwarancją pięknej ludzko-psiej przyjaźni.