Czaszka średniowiecznej kobiety

i

Autor: International Journal of Osteoarchaeology Białe strzałki wskazują ślady po trepanacji

Fascynujące odkrycie archeologów. Czaszka kobiety pokazuje jak wyglądała średniowieczna chirurgia

2023-02-22 9:49

Kości potrafią nam naprawdę wiele powiedzieć o ludziach, którzy nosili je w sobie. Co więcej, można w nich znaleźć też ślady tego jak wyglądało ich życie i otoczenie. W tym przypadku archeolodzy za pomocą badania śladów na odkrytej w Lombardii czaszki odsłonili kawałek historii dawnej chirurgii.

Kobieta, której czaszka opowiada nam o średniowiecznych metodach leczenia, żyła najprawdopodobniej w czasach Bizancjum. Ślady na kościach wskazują, że przechodziła nie jedną, a szereg trepanacji, które najwyraźniej były konieczne do poprawiania jej stanu zdrowia.

Archeolodzy w Castel Trosino znaleźli na terenie starej nekropolii złotą biżuterię i sporo innych cennych skarbów, jednak znacznie bardziej zaskoczyło ich coś innego: dowody wskazujące na wykonywanie chirurgii kości u żywych osób. Czaszka kobiety ma ślad w kształcie krzyża po takich operacjach. Co ciekawe, znaleziono tam fragmenty zdrowych kości, które narosły po operacji. To wskazuje na to, że przez co najmniej pół roku po operacji pacjentka żyła.

Czaszka średniowiecznej pacjentki

i

Autor: International Journal of Osteoarchaeology Zdjęcia pokazują etapy przygotowania czaszki do badań

Kolejne ślady, w kształcie litery V niestety nie mają już takich śladów, a to wskazuje na to, że najprawdopodobniej umarła po tej operacji. Nie można jednak z pewnością określić, czy zabieg był przyczyną śmierci.

- Ustaliliśmy, że kobieta przeszła serię operacji, terapię polegającą na serii wierceń – wyjaśnia Ileana Micarelli, jedna z autorów badań, a będący w tym samym zespole Giorgio Manzi dodaje – Ostatnia operacja najpewniej miała miejsce tuż przed zgonem tej osoby.

Najstarsze dowody na przypadki trepanacji czaszek pochodzą z neolitu. Źródła wskazują także na takie praktyki w starożytnym Egipcie, w prekolumbijskiej Ameryce Południowej, a nawet Malezji.

Czaszka średniowiecznej kobiety

i

Autor: International Journal of Osteoarchaeology Białe strzałki wskazują ślady po trepanacji
Fleetwood Mac - najsłynniejsze kompozycje legendy pop rockowego grania