Można zrozumieć lęk przed przyrodą gdy żyje się z dala od cywilizacji i realnie może nam ona wyrządzić krzywdę, albo gdy na przykład w otoczeniu mieszka pełno jadowitych owadów. Jednak większość z nas funkcjonuje raczej w bezpiecznym środowisku i to, co może nas spotkać to co najwyżej ukąszenie komara. Skąd zatem ta biofobia?
Według jednej z hipotez, które przytacza na łamach „The Converstation” Claudia Lorenzo Rubiera, wychowanie w wielkich miastach na tyle oddzieliło nas od przyrody, że uważamy wszelkiej jej przejawy za obce i przerażające. Strach i obrzydzenie dotyczą już nie tylko pająków, ale wszystkiego związanego ze światem roślin, owadów i zwierząt. Codzienność w metropoliach nie oferuje możliwości przełamania tego strachu, bo nie mamy zbyt wiele okazji do skonfrontowania się z z naturą i przekonaniu o tym jak się w niej możemy czuć.
W badaniu, które Rubeira współprowadziła, a opublikowało je „People and Nature” wydawane przez British Ecological Society, można prześledzić w jaki sposób wzrasta liczba osób przyznających się do 25 najpopularniejszych fobii związanych z przyrodą na przestrzeni lat 2004-20.
Oprócz przyzwyczajenia do sterylnej miejskiej rzeczywistości innym powodem wymienionym przez badaczkę jest ostatnia pandemia, która wzmogła strach przed bakteriami, wirusami i innymi zagrożeniami, których nieuzbrojone w odpowiednie przyrządy oko nie zobaczy.
Warto także rzucić okiem na przygotowaną przez autorów badania mapę, która pokazuje zagęszczenie biofobii na świecie. Co ciekawe, można skorelować ilość takich psychicznych problemów z rozwojem gospodarczym danych regionów. Im większy rozwój, tym więcej fobii. Jednak z tego schematu wyłamują się Chiny. Dlaczego? Podejrzewamy, że po pierwsze Wielki Chiński Firewall mógł ograniczyć możliwości badaczy z Europy i USA, które wykonywane były przez internetowe kwestionariusze. Oprócz tego Chiny są krajem kontrastów, gdzie w rejonach miejskich rozwój jest ogromny, ale istnieją także spore połacie kraju z terenami prowincjonalnymi, gdzie wygląda to zupełnie inaczej.
Polecany artykuł: