Chłopak telefon

i

Autor: Canva

Technologia

Brak telefonu korzystny dla młodzieży! 3 lata bez smartfona działa cuda. Polska zainteresowana

2024-05-14 9:35

Wyobrażacie sobie przeżyć jeden dzień bez swojego smartfona z dostępem do mediów społecznościowych? Pewnie byłoby wam ciężko. Co jednak, gdy powiem wam, że istnieją kraje, które uczą tego typu zachowań u najmłodszych? Ten pomysł może również zostać wykorzystany w Polsce.

3 lata bez telefonu. Świetne skutki!

Kilka lat temu Norwegia zakazała korzystania z telefonów komórkowych w 400 szkołach średnich. Z raportu Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego wynika, że po trzech latach obowiązywania zakazu oceny dziewcząt były lepsze, ich zdrowie psychiczne zdecydowanie się poprawiło, a zarówno chłopcy, jak i dziewczęta doświadczali mniej przemocy.

Czytaj też: GPT-4o — Przełomowy asystent głosowy ChatGPT! Wszystko, co wiemy o sztucznej inteligencji OpenAI

Raport wykazał 46% spadek zgłaszanych przypadków znęcania się wśród dziewcząt i 43% spadek wśród chłopców. Tymczasem liczba wizyt u specjalistów psychologii wśród studentów objętych badaniem spadła o 60%. Dziewczęta również odnotowały znaczną poprawę ocen.

Na tego typu ruch zdecydowało się już całkiem sporo państw. Ograniczone zasady dotyczące używania smartfonów obowiązują m.in. we Francji, Włoszech, Grecji, Portugalii, Czechach, Słowacji czy Chinach. Jeszcze w innych krajach to szkoły wraz z rządem ustalają ograniczenia korzystania ze smartfonów, mowa tutaj m.in. o Wielkiej Brytanii, czy Belgii.

W marcu tego roku, polski Instytut Spraw Obywatelskich zaapelował do ministry edukacji Barbary Nowackiej i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego o wprowadzenie całkowitego zakazu korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych w szkołach. Nowe zasady mogą wejść w życie już od następnego roku szkolnego.

Technologiczny Przegląd Tygodnia - odc. 6

QUIZ: iPhone czy Samsung? Który telefon bardziej do ciebie pasuje?

Pytanie 1 z 8
Jaki jest Twój wiek?
Listen on Spreaker. Źródło: Brak telefonu korzystny dla młodzieży! 3 lata bez smartfona działa cuda. Polska zainteresowana