Jak dobrze znasz zagraniczne kino lat '70? QUIZ

i

Autor: AKPA Co wiesz na temat zagranicznego kina lat '70?

QUIZ

Zagraniczne kino lat 70. - czy je pamiętasz? Quiz z największych filmowych klasyków

2024-06-24 17:44

Okres lat 70. okazał się być niezwykle płodny dla kina - nastroje kontrkulturowe powoli opadały, a na rynku zaczęli pojawiać się nowi twórcy, których dzieła, jak się okazało, na zawsze wpisywały się w historię filmu. Czy wiesz, jakie kultowe produkcje powstały w latach ‘70? Jak dobrze znasz takie filmy jak “Rocky”, “Obcy - ósmy pasażer Nostromo”, “Egzorcysta” czy “Żywot Briana”? Sprawdź się w naszym quizie!

Okres lat 70-tych stanowił bezpośrednią kontynuację poprzedniego dziesięciolecia - powoli opadały nastroje kontrkulturowe, a subkultura hippisowska zanikała w otoczeniu złej sławy, jaką przyniosła jej “Rodzina Mansona”. W 1975 roku zakończyła się także Wojna w Wietnamie, która to przecież stanowiła jedną z podwalin tego ruchu. Dziesięciolecie to to także dalszy, intensywny podbój kosmosu - odbywają się pierwsze misje kosmiczne poza pas planetoid i Układ Słoneczny. W 1976 roku umiera Mao Zedong - chiński polityk, dyktator, przywódca Chińskiej Republiki Ludowej i ideolog maoizmu, a rok później król Rock and Rolla - Elvis Presley. Lata ‘70 to także era disco - w 1972 roku powstaje zespół ABBA, jednak w muzyce to też dynamiczny rozwój hard rocka i rocka progresywnego. W okresie tym debiutanckie albumy wydają Black Sabbath, Judas Priest, Kiss, Queen czy AC/DC, a szczyty kariery przeżywają Led Zeppelin, The Rolling Stones, David Bowie i Bee Gees. Pod koniec lat ‘70 powstaje i rośnie w siłę subkultura punk.

Muzyka rockowa lat 70-tych - zagranica

QUIZ - kino zagraniczne lat 70.

W latach 70-tych bardzo dużo dzieje się w kinie - swoje kariery dopiero rozpoczynają Robert De Niro, Al Pacino i Chuck Norris, a znaczącymi nazwiskami w świecie filmu stają się Martin Scorsese, Francis Ford Coppola, Sydney Pollack, Peter Bogdanovich i George Roy Hill. To właśnie wtedy powstają, uznawane dziś za klasyki, Lot nad kukułczym gniazdem, Mechaniczna pomarańcza, Grease, Czas Apokalipsy czy Taksówkarz. Jak dobrze znasz te i inne produkcje z lat 70.?

Sprawdź się w naszym quizie:

Jak dobrze znasz zagraniczne kino lat '70? QUIZ

Pytanie 1 z 15
Miłośnikiem muzyki którego kompozytora był Alex DeLarge, bohater filmu “Mechaniczna pomarańcza” (1971)?