Śmierć na żywo: 10 historii, w których ludzie ginęli na wizji

i

Autor: Pixabay

Ciekawe historie

Śmierć na żywo: 10 historii, w których ludzie ginęli na wizji

2024-09-11 15:38

To w jaki sposób zmieniła świat telewizja, jak przesunęła granice tego o czym można mówić, co można pokazać, co jest tabu, a co nie, jest trudne do opisania nawet w grubej książce. Oczywiście powszechny internet i media społecznościowe przeniosły to na kolejne poziomy. Wciąż jednak te wydarzenia budzą grozę i każą zadawać pytania: o to co się stało, o tych co oglądali i o to jak na to reagowano. W tym ekstremalnym lustrze za każdym razem przegląda się społeczeństwo.

Współczesna cywilizacja przed ostatnie dekady starał się odsunąć śmierć jak najdalej od codzienności. Starsi ludzie odchodzili w szpitalach, zmarłych od razu zabierają służby pogrzebowe, o śmierci i umieraniu nie mówi się zbyt wiele, chyba że w kontekście sensacyjnym. Sytuacja zmieniła się wraz z nadejściem pandemii covid-19, śmierć wróciła do ludzkiej codzienności i stała się bliską towarzyszką, a zaraz po niej: zbrodnicza rosyjska wojna w Ukrainie. Ludzkość (przynajmniej w naszym najbliższym obrębie) znów czuje delikatność i kruchość życia, mimo tego jak potężnymi technologiami i udogodnieniami dysponujemy. Możemy mieć w kieszeniach potężne komputery, możemy latać w kosmos, ale nie oszukamy własnej skończoności.

Tragiczne wydarzenia, które filmowały na żywo kamery, szybko stawały się głośne także z tego powodu. Choć przemoc i śmierć są stałym elementem filmów, seriali, serwisów informacyjnych to jednak najczęściej są to albo inscenizacje (pierwsze dwa) albo obrazy post factum (trzecie). Oglądanie prawdziwego umierania, nawet zza zasłony monitora i kamery, jest doświadczeniem granicznym. Dlatego też osobom wrażliwym nie polecamy oglądania wszystkich zamieszczonych poniżej przykładów, niech wystarczy im tekst. Chcemy opowiedzieć Wam ciekawe historie, ale nie mamy ochoty dawać Waszym nocnym koszmarom paliwa.

1. Włoski wokalista umiera na scenie

W 2013 roku na zmarł na scenie włoski artysta Mango, wykonując piosenkę "Oro". Miał 60 lat i był uwielbiany przez ogromną publiczność.

2. Zapaśnik umiera na ringu

Wrestling to jedna wielka ustawka? Nie tym razem. Do tragedii doszło w meksykańskiej Tijuanie, podczas transmitowanych na żywo zawodów. Na trybunach i przed ekranami tłumy, na ringu czwórka zapaśników. W trakcie walki Perro Aguayo Jr. doznał urazu kręgosłupa, który następnie wywołał atak serca. Sportowca nie udało się odratować.

3. Reporterka popełnia samobójstwo na wizji

Christine Chubbuck miała zaledwie 29 lat, gdy zdecydowała się na ostateczny krok. W jej rodzinie zdarzały się wcześniej przypadki klinicznej depresji oraz prób samobójczych. Niewiele wiadomo o jej prywatnym życiu, jednak rok wcześniej przeszła operację usunięcia jednego z jajników i lekarze nie dawali jej szans na własne dzieci w przyszłości. Jednocześnie jej życie uczuciowe nie układało się, a konserwatywni rodzice postrzegali jej sukcesy tylko przez pryzmat macierzyństwa i zamążpójścia. Jednak do dziś nie mamy pełnego obrazu tej tragedii.

15 lipca 1974 roku podczas swojej relacji powiedziała: „Zachowując praktykę stacji WXLT prezentowania najszybszych i szczegółowych sprawozdań z lokalnych wiadomości o przemocy, kanał TV40 prezentuje prawdopodobnie po raz pierwszy w telewizji, na żywo, w kolorze, ekskluzywną transmisję z próby samobójczej”. Następnie wyjęła z torebki pistolet i strzeliła do siebie.

4. Komik umiera wśród śmiechu

Iluzjonista i komik Tommy Cooper była bardzo popularny w Wielkiej Brytanii przez cztery dekady od 1948 roku. Oprócz talentu wyróżniał go prawie dwumetrowy wzrost. Niestety pod koniec życia jego karierę rujnował alkoholizm. 15 kwietnia 1984 roku występował na żywo przed około 12 milionami telewidzów oraz publicznością w studio. Występ przerwał mu śmiertelny atak serca, mężczyzna upadł, jednak publiczność i obsługa techniczna podejrzewali, że to część wystąpienia.

5. Gość umiera w trakcie programu

Franco Scoglio był jednym z czołowych komentatorów włoskiej piłki nożnej. Wcześniej przez 30 lat był menadżerem drużyn piłkarskich, a w czasach młodości sam grał na pozycji obrońcy. Zmarł na atak serca w trakcie programu sportowego, w trakcie ożywionej dyskusji z prezesem klubu Genoa CFC z Genui. Rozmawiający przez telefon prezes nie mógł jednocześnie oglądać programu i mówił dalej, gdy siedzący w studiu zorientowali się, że doszło do tragedii.

6. Śmierć w drodze do gwiazd

Christa McAuliffe została wybrana spośród 11 tysięcy kandydatów do programu „Nauczyciele w Kosmosie” prowadzonego przez amerykańską agencję lotów kosmicznych NASA. Miała być pierwszą cywilną osobą, która poleci w kosmos i będzie mogła rozmawiać z uczniami z orbity w ramach promocji nauki i badań kosmicznych.

Start był transmitowany przez telewizję, którą śledzili oczywiście uczniowie McAuliffe, jej bliscy i znajomi, nie wspominając o pozostałych widzach. Niestety wahadłowiec Challenger, który miał ją tam zawieźć, nie dotarł nawet do atmosfery i 73 sekundy po starcie eksplodował. Nikt z załogi statku się nie uratował.

7. Strzały podczas wywiadu

Alison Parker oraz Adam Ward pracowali jako reporterka i operator kamery w lokalnej stacji telewizyjnej. Ona miała 24 lata, on 29. Rozmawiali z lokalną urzędniczką, gdy nagle rozległy się strzały. Vester Lee Flanagan II (posługujący się nazwiskiem Bryce Williams), były reporter, który najprawdopodobniej był sfrustrowany wcześniejszym zwolnieniem (miał za sobą historię konfliktów we wszystkich stacjach, w których pracował), wyładował swój gniew otwierając ogień do dawnych kolegów z pracy. Sam kręcił moment zabójstwa telefonem komórkowym. Uciekając przed policją postrzelił się sam, co doprowadziło do jego śmierci w szpitalu, zaraz po ujęciu.

8. Nauczyciel umiera na oczach słuchaczy

Znany i szanowany w Indiach dziennikarz, wykładowca oraz pisarz Vijayan Mash uczestniczył w konferencji w klubie dziennikarzy, w mieście Thrissur. Podczas swojego wystąpienia doznał śmiertelnego ataku serca. Niektórzy podejrzewali, że celowo wprowadzono osłabionego starca po schodach na drugie piętro, by wywołać atak.

9. Polityk umiera podczas przemówienia

Przywódca Japońskiej Partii Robotniczo-Chłopskiej w 1960 roku został zabity na oczach słuchających jego przemówienia. Inejiro Asanuma krytykował politykę USA wobec Japonii, był zwolennikiem socjalizmu. Podczas transmitowanej w TV debaty politycznej, w której brał udział, na scenę wtargnął 17-letni zamachowiec i zadał mu dwa ciosy mieczem wakizashi. Polityk zmarł na miejscu. Zamachowiec 3 tygodnie potem powiesił się w celi. Wcześniej napisał pastą do zębów na ścianie: „Siedem żyć mojemu krajowi. Dziesięć tysięcy lat Jego Wysokości Cesarzowi!”

10. Transmisja z koszmaru

11 września 2001 to data, która zmieniła bieg historii USA i Europy. To właśnie wtedy dwa porwane samoloty pasażerskie wbiły się w wieże World Trade Center. Budynki zapłonęły i w ciągu godziny i 41 minut chyliły się ku upadkowi, by ostatecznie zmienić się w kupę gruzu i pogrzebać tysiące ofiar. W tym czasie wydarzenia te śledził w telewizji cały świat, oglądając między innymi desperackie próby ratowania życia przez tych, co decydowali się skakać z okien budynków. Przerażające obrazy były wielokrotnie powtarzane, trafiły także do sieci. W wyniku zamachu tego terrorystycznego zamachu zginęło prawie 3 tysiące osób, a ponad 6 tysięcy zostało rannych. W akcji ratunkowej zginęło wielu policjantów, strażaków i funkcjonariuszy innych służb.

Ikoniczne rockowe teledyski. Te klipy przeszły do historii