Polskie filmy

Prequel “Samych swoich” podbija kina. A jak z ocenami?

2024-02-21 8:52

A mówi się, że ludzie nie są już oglądać remake’ów, prequeli, sequeli i im podobnych. Tymczasem perypetie Karguli i Pawlaków na nowo rozgrzały serca widzów – film w “Sami swoi. Początek” w weekend premierowy przyciągnął do kin ponad 220 tysięcy widzów. Na popularności się jednak nie kończy.

“Sami swoi. Początek” olbrzymim sukcesem? Oglądalność i opinie wskazuję na hit

Pawlak i Kargul - bohaterowie kultowej trylogii “Sami swoi", przed trafieniem na Ziemie Odzyskane byli sąsiadami we wsi na Kresach na terenie obecnej Ukrainy. I już wtedy było to wybuchowe sąsiedztwo… “Sami swoi. Początek” to barwna opowieść, w której drobne złośliwości przeplatają się z życiowymi kamieniami milowymi. Charakterne postaci w połączeniu z wielką historią w tle zabiorą widza w sentymentalną, ale też porywającą i pełną humoru podróż.

SPRAWDŹ TEŻ: “Pianoforte” zmierza do HBO Max. Był naszym kandydatem do Oscara

Film trafił do kin w drugiej połowie lutego w ciągu zaledwie kilku dni obejrzało go ponad 220 tys. widzów. Za reżyserię odpowiada tym samym Artur Żmijewski, który zgarnął szereg pochwał od krytyków i recenzentów.

Mam poczucie, że Artur Żmijewski rozbroił bombę oczekiwań. Jako debiutujący w pełnometrażowej fabule reżyser stworzył niezwykle ciepłą i urzekającą zaangażowaniem opowieść o bohaterach, których miliony Polaków doskonale znają. A to jest zadanie karkołomne – mówimy tu przecież o scenariuszu związanym z filmowymi legendami. (…) zdecydowanie nie mam poczucia zbezczeszczonej świętości. Ten film jest trochę jak ciepły kocyk, którym człowiek się otula w zimny wieczór – czytamy w recenzji Justyny Bryczkowskiej z portalu Gazeta.pl.

Nie obyło się też bez pochwał dla scenarzysty Andrzeja Mularczyka i odtwórcy roli Władysława Pawlaka – Adama Bobika.

Trzeba przyznać, że scenariusz Arkadiusza Mularczyka naprawdę wciąga. I to nie tylko tych, którzy “Samych swoich" znają na pamięć. Dla nich to będzie sentymentalna podróż do Krużewnik, a dla młodych – wcale nienudna wycieczka w przeszłość – Magdalena Drozdek, Wp Film.

Jeśli można mówić, że “Początek” na tle wcześniejszej trylogii ostatecznie broni się jako produkcja i film, jest to również zasługą Adama Bobika, który w roli młodego Pawlaka skorzystał ze scenariusza Mularczyka, jak zwykle pełnego charakterystycznych powiedzeń, gwary i zabawnych ripost – Jacek Cieślak, Rzeczpospolita

Quiz. „Przypadek”, „Popiół i diament”, „Przesłuchanie”. Pamiętasz najlepsze polskie filmy z czasów PRL?

Pytanie 1 z 10
Kto wcielił się w rolę studenta Witka Długosza w filmie psychologicznym „Przypadek” (1981) Krzysztofa Kieślowskiego?
Zagraniczne filmy nakręcone w Polsce | To Się Kręci #17
Źródło: Prequel “Samych swoich” podbija kina. A jak z ocenami?