Jak dobrze znasz polskie kino lat 2000.? QUIZ

i

Autor: AKPA Co wiesz o polskich produkcjach z lat 2000-2009?

quizy

Polskie filmy z lat 2000. - czy je znasz? Quiz dla fanów rodzimej kinematografii

2024-04-24 14:32

Choć pierwszą dekadę XXI wieku zwykło się nazywać na świecie jedną z najgorszych w historii, ze względu na fakt, że miały w niej miejsce liczne tragiczne wydarzenia, to nieco inaczej sytuacja wyglądała w Polsce, dla której był to bardzo ciekawy okres. Szczególnie oddaje to, będące w tym dziesięcioleciu w bardzo dobrej formie, rodzime kino. Jak dobrze znasz polskie produkcje z lat 2000-2009? Sprawdź się w naszym quizie!

Po dość niepewnych, chaotycznych latach 90-tych, w Polsce przyszedł czas stabilizacji. Nieco spokojniej robi się w polityce, poprawia się także standard życia Polaków, którzy chociażby zyskują powszechny dostęp dostęp do sieci internetowej. Kluczowy dla polskiej historii okazał się być rok 2004 - to wtedy, dokładnie 1 maja, dołączyliśmy do Unii Europejskiej, co okazało się być niezwykle istotnym krokiem, szczególnie dla rozwoju naszej gospodarki, ale także dla wizerunku Polski na arenie międzynarodowej. Rok później Polacy pogrążają się w żałobie po śmierci papieża Jana Pawła II. Sporo działo się także w 2007 roku - to wtedy, wraz z Ukrainą, Polska wybrana została na gospodarza Euro 2012, kilka miesięcy później zaś nasz kraj zostaje przyjęty do Układu z Schengen.

Muzyka rockowa lat 2000. - Polska. Tych płyt słuchamy do dziś

Co działo się w polskim kinie w latach 2000.?

Co dzieje się w tym okresie w polskiej kinematografii? Przełom wieków to przede wszystkim ekranizacje klasyków polskiej literatury, z Panem Tadeuszem Zemstą na czele. Nie zabrakło także przedstawicieli tzw. kina społecznego, którzy w swoich produkcjach przedstawiali codzienne życie Polaków. W 2005 roku powołany zostaje Polski Instytut Sztuki Filmowej, którego zadaniem było wspomaganie finansowe produkcji filmów o wysokiej wartości artystycznej. W konsekwencji nastąpił wzrost frekwencji w polskich kinach, powstawało także coraz więcej koprodukcji międzynarodowych, szerzono także edukację filmową w szkołach. Po powstaniu PISF filmowcy zaczęli tworzyć obrazy wprost odwołujące się do polskiej martyrologii, wrócili także pamięcią do czasów II Wojny Światowej i rządów komunistycznych. Wciąż powstawały także liczne komedie, w tym także komedie romantyczne, które na stałe weszły do kanonu.

Czy znasz polskie kino lat zerowych? Quiz

Jak dobrze znasz kultowe produkcje z tej dekady, czyli takie tytuły jak Dzień Świra, Chłopaki nie płaczą czy Katyń?

Sprawdź się w naszym quizie!

Jak dobrze znasz polskie kino lat 2000.? QUIZ

Pytanie 1 z 10
Czym tak naprawdę chciał zajmować się Bolec, bohater filmu “Chłopaki nie płaczą” (2000)?