Jak dobrze znasz polskiego Wiedźmina? QUIZ o kultowej produkcji z Michałem Żebrowskim

i

Autor: AKPA QUIZ o polskim "Wiedźminie" z 2001 roku

QUIZ

Pamiętasz polską adaptację "Wiedźmina"? Spróbuj się w quizie!

2024-04-14 18:46

Polska kinematografia ma w swoich zasobach wiele produkcji, określanych mianem "kultowych". W przypadku niektórych ma to pozytywne znaczenie, innych - niekoniecznie. Jednym z najsłynniejszych polskich projektów filmowych z początków lat 2000. pozostaje "Wiedźmin". Choć swego czasu mówiło się o nim, jak o jednym z najgorszych polskich filmów, dziś fani "Wiedźmina" patrzą na produkcję dużo łaskawszym okiem. Jak dobrze znasz film z 2001 roku? Sprawdź się w quizie!

Andrzej Sapkowski to jeden z najbardziej uznanych, cenionych polskich pisarzy, zajmujących się gatunkiem fantasy. Choć z wykształcenia jest ekonomistą, to szybko rozpoczął karierę literacką, początkowo zajmując się tłumaczeniem opowiadań i książek. Jako autor zadebiutował w 1984 roku opowiadaniem Stalogłowy. Prawdziwą popularność przyniosła mu saga o wiedźminie - pierwsze opowiadanie z cyklu, Wiedźmin, zostało opublikowane w miesięczniku "Fantastyka" w grudniu 1986 roku. Saga bardzo szybko zaczęła cieszyć się uznaniem i zaczęła być tłumaczona na inne języki, czyniąc z Andrzeja Sapkowskiego drugiego, po Stanisławie Lemie, najczęściej tłumaczonego polskiego autora fantastyki.

Mellina - Tomasz Bagiński: w liceum trollowaliśmy Hołownię / Mellina #32

Quiz z polskiego "Wiedźmina"

Nic więc dziwnego, że świat kina w końcu upomniał się o twórczość Andrzeja Sapkowskiego. W lipcu 2000 roku wystartowały zdjęcia do polskiej filmowej adaptacji opowiadań. W główną rolę Geralta z Rivii wcielił się Michał Żebrowski, za kamerą zaś stanął Marek Brodzki. Okres kręcenia zakończył się w marcu 2001 roku, a jeszcze w trakcie zdjęć fani twórczości Andrzeja Sapkowskiego założyli „Komitet Obrony Jedynie Słusznego Wizerunku Wiedźmina”, sprzeciwiając się wyborom castingowym. Kolejne kontrowersje pojawiły się dosłownie na kilka dni przed premierą, gdy z całego projektu wycofał się jego scenarzysta, Michał Szczerbic. Nie zgodził się on nawet na umieszczenie jego nazwiska w napisach końcowych!

Jak dobrze znasz ten film? Sprawdź się w quizie!

Jak dobrze znasz polskiego "Wiedźmina"? QUIZ o kultowej produkcji z Michałem Żebrowskim

Pytanie 1 z 10
Jak, ze względu na kolor włosów, nazywany był Geralt z Rivii?