Jak rozpętałem drugą wojnę światową - jak dobrze pamiętasz słynny polski film komediowy? QUIZ

i

Autor: Kadr z filmu 'Jak rozpętałem drugą wojnę światową' (1969) / Film Polski QUIZ z filmu "Jak rozpętałem drugą wojnę światową"

QUIZ

Pamiętasz film "Jak rozpętałem drugą wojnę światową"? Rozwiąż quiz i sprawdź, co wiesz o Franku Dolasie

2024-06-11 16:13

Już pod koniec lat 60. polscy filmowcy udowodnili, że są w stanie ze smakiem, ale też śmiechem, sięgnąć do tych najtrudniejszych i najbardziej przykrych zdarzeń z rodzimej historii. Wszystko to za sprawą filmu "Jak rozpętałem drugą wojnę światową", który do dziś cieszy się statusem kultowego. Jak dobrze pamiętasz produkcję? Sprawdź się w quizie!

Historia polskiej komedii sięga bardzo daleko wstecz. Jednym z kluczowych dla niej momentów z pewnością stały się lata 70. i 80., a jedną z ważniejszych produkcji do dziś pozostaje monumentalne dzieło Jak rozpętałem drugą wojnę światową. Prace produkcyjne nad filmem rozpoczęły się już pod koniec lat 60., a na ich czele od samego początku stał Tadeusz Chmielewski. Okres zdjęciowy przypadł na 1969 rok, a fabuła wymagała od twórców poszukiwań przestrzeni, które mogłyby udawać różne części świata, w tym pustynię. Jak rozpętałem drugą wojnę światową miał swoją premierę 2 kwietnia 1970 roku i oryginalnie został zrealizowany jako czarno-biała produkcja. Przygody Franka Dolasa, w którego brawurowo wcielił się Marian Kociniak, który przekonany był o tym, iż doprowadził do wybuchu drugiej wojny światowej, natychmiast zyskały sympatię widzów i krytyków. 

Wielka miłość Mariana Kociniaka. Historia z Koprem

"Jak rozpętałem drugą wojnę światową" - quiz z kultowej komedii

Produkcja weszła już do kanonu, a sceny z niej stały się wręcz gagami, które na zawsze weszły do rodzimej kultury. Jak dobrze pamiętasz tę kultową produkcję?

Sprawdź się w quizie:

"Jak rozpętałem drugą wojnę światową" - jak dobrze pamiętasz słynny polski film komediowy? QUIZ

Pytanie 1 z 10
Jaki tytuł ma powieść, na podstawie której powstał film?
Listen on Spreaker.