Miś

i

Autor: Flickr/zdjęcie poglądowe Polskie komedie z lat PRL

quizy

Najlepsze cytaty z polskich filmów z lat 80. - czy je pamiętasz? QUIZ

2024-06-17 8:06

Dekada lat 80. to w polskim kinie okres, należący przede wszystkim do dobrych, błyskotliwych komedii, Te, pod płaszczykiem śmiechu i humoru, obnażały wszystkie absurdy czasów PRL-u. Najlepszym narzędziem do tego okazał się być oczywiście filmowy scenariusz. Jak dobrze pamiętasz słynne powiedzonka z kultowych produkcji z lat 80.?

Lata 80. w Polsce to bardzo trudny, ale także z perspektywy historycznej niezwykle istotny czas. Nie bez powodu nazywa się je potocznie "szarymi latami": dekadę rozpoczęły protesty robotnicze, których kulminacja miała miejsce już w sierpniu 1980 roku. Ich wybuch doprowadził do powstania związku zawodowego "Solidarność". Już w 1981 roku zaś wprowadzono w Polsce Stan Wojenny, który zniesiono niecałe dwa lata później. Te i wiele innych zdarzeń stanowiły dla twórców, przede wszystkim filmowców, najlepszą inspirację. To na ich podstawie tworzyli oni filmy, których głównym narzędziem walki z absurdami rzeczywistości PRL-u stal się humor, za pomocą którego w dosadny sposób komentowano świat.

Wybuch na planie serialu "Polskie drogi". Historia z Koprem

Quiz - jak dobrze znasz najlepsze powiedzonka z polskich filmów z lat 80.?

To właśnie w latach 80. na ekranach polskich kin ukazały się takie produkcje, jak Miś, Wyjście awaryjne, Akademia Pana Kleksa, Człowiek z żelaza, Seksmisja czy Kogel Mogel. Wszystkie one są chętnie oglądane także dziś, a fragmenty ich scenariuszy weszły już dawno do mowy potocznej. Jak dobrze pamiętasz słynne cytaty i powiedzonka, które pojawiły się w tych i innych polskich produkcjach z lat 80.?

Sprawdź się w quizie!

Jak dobrze znasz cytaty z polskich filmów lat 80.? QUIZ dla osób z dobrą pamięcią

Pytanie 1 z 10
Jak odpowiedziała pracownica Lotniska Ryszardowi, bohaterowi filmu "Miś"? "Najmocniej panią przepraszam, ale chciałem zapytać, o której odlatuje dzisiaj ten do Londynu 11:05?
Listen on Spreaker.