Bunksy spalony obraz

i

Autor: Screen YouTube / CC Bunksy spalony obraz

Kupili obraz Banksy'ego i natychmiast go spalili! Zobacz, jak płonie dzieło sztuki [WIDEO]

2021-03-11 15:49

Firma blockchain Injective Protocol odkupiła od galerii sztuki Taglialatella Galleries w Nowym Jorku obraz „Morons", legendy street artu, Bunksy'ego za bagatela 95 tysięcy dolarów. Zapewne nie byłoby nic dziwnego w takiej transakcji, jeśli ta nie zakończyłaby się natychmiastowym spaleniem zakupionego dzieła artysty. Nie tylko spalili obraz Bunksy'ego, ale też w dodatku na tym sporo zarobili! Jak myślicie, ile można zarobić na spaleniu dzieła sztuki?

To nie koniec zaskakujących faktów. Gdyby tego było mało firma, która zakupiła obraz „Morons" akt spalenia obrazu Bunksy'ego transmitowała na żywo w sieci na swoim koncie na Twitterze. Wywołało to falę spekulacji i oburzenia wśród fanów legendarnego ulicznego artysty.

Spalony obraz Bunksy'ego wystawiony na sprzedaż

Spalony obraz Bunksy'ego można nabyć na dostępnej w internecie aukcji. Jeśli jednak wydaje się Wam, że to konwencjonalny i tradycyjny zakup - jesteście w wielkim błędzie! Spalone dzieło można nabyć w formie niezamienialnego tokena NFT. Osoba lub firma, która wygra licytację stanie się natychmiast właścicielem tokena, który potwierdza autentyczność obrazu, ale też dokładna informacja o tym kto jest nowym i pełnoprawnym właścicielem spalonego obrazu "Morons" pojawi się w oficjalnym rejestrze blockchainowym.

Spalili obraz Bunksy'ego - jest komentarz firmy

Obraz Bunksy'ego spłonął, ale nadal jest sporo warty. Dziwić może jednak fakt, że znacznie więcej niż pierwotnie, gdy jeszcze był w stanie idealnym i nienaruszonym. Jak sprawę komentuje firma, która zakupiła dzieło sztuki?

- "Gdybyś miał do wyboru fizyczną kopię oraz token NFT, wartość fizycznej kopii byłaby wyższa. Zniszczyliśmy jednak fizyczną kopię, więc obecnie istnieje wyłącznie token NFT reprezentujący „Morons"... w ten sposób mamy gwarancję, że nikt nie zmodyfikuje obrazu i że to jedyny egzemplarz na świecie. Dzięki temu token NFT reprezentujący „Morons" zyskał wartość fizycznej kopii" - wyjaśnił Mirza Uddin z Injective Protocol.

"Po co jest noc…". Sztuka oparta na tekstach Edwarda Stachury

Firma Injective Protocol dokonała spalenia obrazu Bunksy'ego podczas transmisji na żywo w sieci, a następnie zgliszcza działa wystawiła na aukcję, na której można je wylicytować w formie tokena.

Dlaczego spalili obraz Bunksy'ego?

Przedstawiciele spółki mówią jednogłośnie, że ich celem było zmuszenie wszystkich artystów na świecie do „eksplorowania możliwości stwarzanych przez nowe technologie" - tak możemy dowiedzieć się z nielicznych komunikatów publikowanych w oficjalnej witrynie firmy. Włodarze firmy mówią również o swojej inspiracji, ta ma ma mieć swoje źródło również w twórczości Bunksy'ego. Injective Protocol przypomina legendarną aukcję w 2018 roku - właśnie wtedy obraz "Dziewczynka z balonikiem" uległ samozniszczeniu. To wtedy artysta opublikował na swoim profilu video przedstawiające ludzi wprawionych w osłupienie kiedy to na ich oczach w Galerii Sotheby's obraz ten uległ samozniszczeniu.

Historyczny moment - tego jeszcze nikt nie dokonał

Choć performance w sztuce wydaje się czymś coraz bardziej popularnym, to nie da się ukryć, że pierwszy raz w historii świata spróbowano z powodzeniem przenieść unikalną wartość sztuki na token NFT. Jeśli natomiast token nie znajdzie w najbliższym czasie nabywcy, taki sam los jak obrazu "Morons" - czeka również certyfikat autentyczności dzieła. Token NFT można kupić jedynie przy pomocy kryptowalut.

Sonda
Cenisz sztuke Bunksy'ego?