Kariera Nikodema Dyzmy - QUIZ! Sprawdź, jak dobrze znasz kultowy serial

i

Autor: Materiały TVP Quiz z serialu "Kariera Nikodema Dyzmy"

QUIZ

"Kariera Nikodema Dyzmy" - czu dobrze znasz ten serial? Sprawdź się w quizie

2024-02-15 9:12

Polityka to w naszym kraju temat od zawsze niezwykle nośny, a w ostatnich miesiącach, to już w ogóle! W polskiej kinematografii nie brak produkcji, które w brawurowy sposób komentują tę kwestię. Jedną z najbardziej kultowych od lat pozostaje uwielbiany serial "Kariera Nikodema Dyzmy" - jak dobrze znasz produkcję? Sprawdź się w quizie!

W 1931 roku Tadeusz Dołęga-Mostowicz wydawał w odcinkach w dzienniku „ABC” powieść, zatytułowaną Kariera Nikodema Dyzmy. Jak wiele dzieł autora, ta również doczekała się swoich ekranizacji - filmowa wersja, zatytułowana Nikodem Dyzma, miała premierę w 1956 roku. W 1979 roku zadebiutował serial radiowy, a już rok później historia zawitała na małe ekrany. Dokładnie 6 kwietnia 1980 roku na antenie Telewizji Polskiej wyemitowany został pierwszy odcinek serialu Kariera Nikodema Dyzmy. Produkcja liczyła sobie jedną serię, na którą złożyło się siedem odcinków. Za kamerą serialu stanął Jan Rybkowski, reżyser filmowej wersji sprzed lat, a współreżyserem został Marek Nowicki. Filmowcy, wraz z Witoldem Orzechowskim, odpowiadali także za scenariusz. W tytułową rolę brawurowo wcielił się  Roman Wilhelmi, którego interpretacja postaci Nikodema Dyzmy zachwyca kolejne pokolenia widzów do dziś!

Niezapomniani. Tak wygląda grób Romana Wilhelmiego

"Kariera Nikodema Dyzmy" - quiz z serialu

Dziś czas na sprawdzian wiedzy z tej kultowej produkcji! Jak dobrze znasz serial Kariera Nikodema Dyzmy? Sprawdź się w quizie!

"Kariera Nikodema Dyzmy" - QUIZ! Sprawdź, jak dobrze znasz kultowy serial

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się hotel, który pojawia się w serialu?