Euforia - sezon 2, odcinek 1. Gdzie oglądać? Kiedy premiera?

i

Autor: screen: youtube.com/watch?v=JdwZwrs8Qt0&t=2s

Euforia – sezon 2 bije wszelkie rekordy HBO. Oto inne produkcje, które poruszają trudny temat uzależnienia od narkotyków

2022-02-03 8:52

Euforia to prawdziwy fenomen, który razem z drugim sezonem, pobiłem wszelkie możliwe rekordy platformy HBO. Serial porusza trudny temat narkomanii oraz bez cenzury pokazuje dorastanie i współczesną młodzież. Warto jednak przypomnieć sobie kilka produkcji, które w równie mocny sposób poruszały trudny temat narkomanii.

Narkotyki są obecne w popkulturze praktycznie od zawsze, jednocześnie fascynując różnych twórców. W świecie kina, temat nielegalnych substancji i ich zgubnego wpływu, jest poruszany od lat. Ostatnio popularny jest drugi sezon serialu 'Euforia', gdzie pierwsze skrzypce gra uzależnienie, jednak to tylko punkt wyjścia, do ukazania problemów współczesnej młodzieży, która utknęła w wirze wpływu social-mediów i pogoni za złudnym szczęściem. Przed 'Euforią' było jednak kilka produkcji, który pokazywały narkotyki z różnych stron, często wywołując kontrowersje tak duże, jak produkcja HBO z Zendayą w roli głównej. Warto przypomnieć sobie kilka z nich.

Filmy akcji - TOP 10 filmów trzymających w napięciu

Nie tylko 'Euforia' - oto inne produkcje, które poruszają trudny temat narkomanii

Trainspotting

Wybór oczywisty i raczej musiał się tutaj znaleźć, a wszystkiemu winien jest Irvine Welsh, któremu pomógł Danny Boyle, ale po kolei. Książka 'Trainspotting', stała się prawdziwym hitem, jednocześnie wzbudzając wiele kontrowersji, a krytycy podkreślali, że będzie to miało zgubny wpływ na młodych ludzi.

Irvine Welsh opisał swoje przeżycia, ubierając je w problemy głównych postaci, które pogrążają się w nihiliźmie, któremu przygrywa punkowa muzyka lat 90-tych. Dosyć szybko powstała ekranizacja, za którą odpowiedzialny był Danny Boyle, a role Ewana McGregora czy Roberta Carlyle'a, to do dziś ikoniczne postaci z czasów lat 90-tych. 'Euforia' często porównywana jest do 'Trainspottingu' i trochę w tym racji, bo to też produkcja, która pokazuje problemy danego pokolenia, przez pryzmat narkotyków. No i w obu obrazach, muzyka danej epoki, gra kluczową rolę.

Requiem dla snu

Kolejny oczywisty wybór, jednak nie można nie wymienić tego filmu w tym temacie. Często porównuje się 'Trainspotting' i 'Requiem dla snu', co jest raczej spowodowane tym, że obie produkcje dzielą 4 lata, stąd pewnie sporo prównanń i pytań, co pokazuje lepiej temat uzależnienia?

Film Darrena Aronofsky'ego, to coś z pogranicza oniryzmu, wizji, jawy, ubrane trochę w konwencję mrocznego teledysku. Z jednej strony mamy młodych aktorów, którzy kojarzeni byli już widzom lub dopiero startowali z karierami (brzmi znajomo?), a z drugiej starą gwardię aktorów, która gra rodziny bohaterów. Dużo wspólnych punktów z 'Euforią'? Zdecydowanie i to raczej nic złego, że produkcja HBO w jakiś sposób czerpie z mrocznej opowieści z Jaredem Leto w roli głównej. Z kolei, patrząc na ten film obecnie, nie da się nie odnieść wrażenia, że czas był dla Jareda wyjątkowo łaskawy, a przypomnijmy, że minęły 22 lata od premiery.

Ecstasy

O tym filmie mówi się 'Trainspotting 2.0.' i nie da się ukryć, że z pewnością chciano się tu jakoś odnieść do kultowej produkcji. Nawet plakat jest uderzająco podobny do filmu z 1996 roku. Też nie ma się co dziwić, bo to film oparty na powieści Irvine'a Welsha, także punkty wspólne muszą tutaj być, tym bardziej, że autor opisywał swoje przeżycia. W 'Trainspottingu', mieliśmy brudne lata 90-te i muzykę punk rockową, w 'Ecstasy', mamy 30-latków, muzykę elektroniczną, kluby i ecstasy, które otwiera drzwi do lepszej zabawy. Jakie czasy, takie nałogi i używki.

Ślepnąc od świateł

Polska produkcja od HBO, która podbiła serca widzów w Polsce i USA! Tydzień z życia warszawskiego dilera narkotykowego, którego idealne życie, nagle zaczyna się sypać. W serialu możemy zobaczyć swoistą przemianę i to, co z ludzi robi kokaina, która w serialu wciągana jest kilometrami. To też majstersztyk montażowy i wizualny, ze świetnie dobraną obsadą i muzyką. Do tego, postaci mówią tekstami składu Pro8l3m, no lepiej się nie da, by dotrzeć do odbiorców w różnym wieku. Serial zgarnął sporo nagród, co raczej nie dziwi, a twórcy cały czas muszą odprawiać fanów z kwitkiem, gdy ci pytają o kontynuację. Jedno jest pewne, po seansie 'Ślepnąc od świateł', nigdy nie spojrzycie już tak samo na Jana Frycza.

Te gry obchodzą swoje 20. urodziny!