'Bóg mordu' w interpretacji Kuleszy, Ostaszewskiej, Więckiewicza i Stuhra. Nowa superprodukcja Audioteki

i

Autor: Matriały prasowe

'Bóg mordu' w interpretacji Kuleszy, Ostaszewskiej, Więckiewicza i Stuhra. Nowa superprodukcja Audioteki

2021-03-16 11:43

Z pozoru niewinne spotkanie dwóch małżeństw w sprawie bójki ich synów stopniowo przeradza się w otwarty konflikt, który doprowadza do nieoczekiwanego finału. “Bóg mordu” Yasminy Rezy to jedna z najczęściej wystawianych sztuk ostatnich lat. Teraz można jej wysłuchać w Audiotece w wykonaniu znakomitych polskich aktorek i aktorów: Agaty Kuleszy, Mai Ostaszewskiej, Roberta Więckiewicza i Macieja Stuhra.

Dwie paryskie pary spotykają się w mieszkaniu jednej z nich, by wyjaśnić bójkę pomiędzy ich synami. Spotkanie szybko zaczyna wymykać się spod kontroli - w grę zaczynają wchodzić kwestie klasowe, prywatne poglądy, głęboko skrywane tajemnice i lęki.

Komedia “Bóg mordu” jest uznawana przez publiczność i krytykę za najlepszy tekst Yasminy Rezy, francuskiej aktorki i dramatopisarki. Sztuka była wielokrotnie wystawiana na scenach najbardziej prestiżowych teatrów, m.in. w Berliner Ensemble, na West Endzie, Broadwayu czy w Teatrze 6.piętro, zdobyła też szereg prestiżowych teatralnych nagród. Na jej podstawie Roman Polański nakręcił głośny film "Rzeź". Teraz najsłynniejszej sztuki Yasminy Rezy można posłuchać w wersji audio w aplikacji Audioteka.

- "Bóg mordu" to fantastyczny tekst opowiadający o hipokryzji, rozterkach klasy średniej, poczuciu wyższości i kompleksach - mówi Maja Ostaszewska, odtwórczyni roli Annette Reille.

Co tam w środku gra? Black Sabbath - VOL. 4

- Yasmina Reza pokazuje nas, ludzi, w naszych codziennych podłościach - dodaje Waldemar Raźniak, reżyser wersji audio “Boga mordu”. - Świat, który obserwujemy w mediach, to świat wielkiej polityki, katastrof, tragedii... Patrzymy na to i myślimy: to mnie nie dotyczy, co takiego może mnie spotkać. Okazuje się, że w codzienności, w kontakcie z sąsiadami, kolegami naszych dzieci czy znajomymi ujawniają się często nasze niekontrolowane instynkty, nieprzemyślane reakcje, nieugruntowane sądy - a to może prowadzić do małych katastrof w naszych małych światach. Jest nad czym pracować.

“Boga mordu” można posłuchać w brawurowym wykonaniu wybitnych aktorów: Agaty Kuleszy, Mai Ostaszewskiej, Macieja Stuhra i Roberta Więckiewicza. W rolę narratora wcielił się Wiktor Zborowski.

- Jak to zwykle bywa: intencje to jedno, a realizacja tych intencji to drugie - mówi Robert Więckiewicz. - Mamy tu do czynienia z bardzo poważnym konfliktem racji - zarówno pomiędzy dwoma małżeństwami, jak i wewnątrz nich.

- To, że „Bóg mordu” jest wystawiany od tylu lat na całym świecie i w tylu językach, a mimo to wciąż do niego wracamy to dowód na to, że Yasmina Reza napisała tekst niezwykle uniwersalny i aktualny. Wypełniony tragedią i samotnością, ale i z dużym potencjałem komediowym - mówi Agata Kulesza, która wcieliła się w Véronique Houllié. - Często musieliśmy przerywać nagranie, bo śmialiśmy się z siebie nawzajem. W studiu siedzieliśmy naprzeciwko siebie – ja i Robert Więckiewicz jako jedno małżeństwo, Maciej Stuhr i Maja Ostaszewska jako drugie. Postaci, w które się wcieliliśmy są bardzo niejednoznaczne, każda przechodzi przemianę, powoli odkrywają prawdziwe twarze. To bardzo aktorski tekst, dlatego cieszę się, że zagraliśmy go na żywo, widząc się nawzajem i mogąc spontanicznie reagować. Mam nadzieję, że słuchacze będą bawili się tak samo dobrze podczas słuchania, jak my podczas nagrywania.

- W pracy z tą czwórką dostrzegłem przede wszystkim to, z czego wszyscy powoli zdajemy sobie dzisiaj sprawę: że mamy w Polsce aktorów i aktorki absolutnie światowej klasy - mówi reżyser Waldemar Raźniak. - Wielu wspaniałych aktorów amerykańskich czy brytyjskich nie znalibyśmy, gdyby nie prymat języka angielskiego w tzw. kulturze popularnej. Ciężko sobie wyobrazić, że język polski miałby zdominować nagle świat, ale słuchając tego słuchowiska można odnieść wrażenie, że ten materiał jest nie tylko inny od wcześniejszych wersji, ale pod wieloma względami bogatszy. To dowodzi wielkości naszych aktorów.

Superprodukcja “Bóg mordu” dostępna jest w aplikacji Audioteka od 12 marca, zarówno w regularnej sprzedaży jak i w subskrypcji Audioteka Klub, bez dodatkowych opłat. To już 50 superprodukcja Audioteki. Firma stale rozwija katalog tytułów ekskluzywnych.

Sonda
Czy oglądasz spektakle i koncerty online?