Żurkowski Lipcowi- dziś premiera albumu

i

Autor: Materiały prasowe Nowy album Żurkowskiego

Żurkowski "Lipcowi"- dziś premiera albumu

2023-07-07 12:51

Dziś ma swoją premierę album „Lipcowi”, który został stworzony przez zespół Żurkowski we współpracy z Instytutem Pileckiego z okazji 77. rocznicy Obławy Augustowskiej.

W ramach projektu powstały utwory inspirowane prawdziwymi historiami ofiar, opowiedzianymi przez świadków tamtych wydarzeń. Koncert, podczas którego te utwory zabrzmiały na żywo po raz pierwszy, odbył się 9 lipca w Augustowie w ramach Festiwalu „Lipcowi”.

Babcia kupiła mu Czarny Album Metalliki! | Skubas w ESKA ROCK

Promocja albumu

Płytę promowały trzy single: "Nad Nettą" z gościnnym udziałem Roberta Cichego, "Leokadia" i "Piwnica u Dowgierdów", w którym gościnnie zaśpiewał Swiernalis.

LIPCOWI to jeden z najważniejszych projektów historyczno - kulturalnych w regionie. Misją Instytutu Pileckiego w Augustowie jest współpraca z rodzinami ofiar oraz pielęgnowanie pamięci o obławie z lipca 1945. LIPCOWI to właśnie efekt tej ścisłej i wzajemnej współpracy, z którego dumni są zarówno bliscy ofiar jak i mieszkańcy naszego regionu – mówi Aleksandra Czerobska, Pełnomocnik Dyrektora Instytutu Pileckiego ds. upamiętnienia Obławy Augustowskiej.

O Żurkowskim

Żurkowski to zespół polskich muzyków na emigracji, założony w Doncaster przez Łukasza Żurkowskiego - wokalistę, gitarzystę, autora tekstów i kompozytora, pochodzącego z Suwałk.

Muzycznie grupa oscyluje wokół alternatywnego rocka z silnym wsparciem brzmień elektronicznych. W 2019 ich kariera nabrała rozpędu - utwór „Ciemność" zwyciężył w konkursie Męskie Granie Young, dając im przepustkę do grania na największych scenach w Polsce. Występowali nie tylko na Męskim Graniu, ale także na Festiwalu Pol'and'rock czy na głównej scenie WOŚP.

Po debiutanckiej płycie „Włóczęga”, w 2022 roku ukazał się drugi album zespołu, zatytułowany „Kurz”, zawierający takie rockowe przeboje jak „Zmiennicy”, czy „Western” (duet z Tomaszem Organkiem). Płyta „Lipcowi” jest trzecim długogrającym krążkiem grupy Żurkowski.