Warszawa jest trzecim z miast, które odwiedzi festiwal ZORZA wspierana przez T-Mobile. Trzy sceny rozlokowane na terenie Akademii Wychowania Fizycznego zaproszą uczestników do odkrywania różnych brzmień i emocji: Główna, Audioriver Together With Electronic Beats oraz FNOMN dla finalistów programu mentorskiego. Każda z nich ma swój unikalny charakter, a razem budują spójną, wielowymiarową przestrzeń festiwalową. Dawid Podsiadło, gospodarz wydarzenia, przygotował dwa diametralnie różne koncerty. Pierwszego dnia zaskoczy kameralnym, premierowym projektem stworzonym z Kaśką Sochacką. Drugiego – poruszy publikę nostalgicznym hołdem dla Myslovitz, do którego zaprosił Artura Rojka. Po dekadzie Kortez powróci do swojego kultowego „Bumerangu”, tym razem w przejmującej odsłonie wzbogaconej o filmowe tło. Z kolei Sokół, Fisz i Emade po raz pierwszy wystąpią wspólnie, serwując dobrze znane utwory w odświeżonych aranżacjach. Nie zabraknie także koncertu Pauliny Przybysz z nową interpretacją hitów BAJMu czy intrygującego połączenia Braci Kacperczyk z Kukonem.
Miejsce dla sztuki i budowania wspólnoty
ZORZA wspierana przez T-Mobile to także zupełnie nowe doświadczenie wizualne. Na terenie AWF pojawią się dzieła sztuki stworzone przez kilkoro najciekawszych polskich artystek i artystów. Spacerując alejkami festiwalu, uczestnicy natrafią na wielkoformatowe instalacje, rzeźby i obrazy stworzone specjalnie z myślą o ZORZY wspieranej przez T-Mobile i zaprojektowane tak, aby urozmaicały czas spędzony na festiwalu i potęgowały wrażenia odbiorców. Na przykład monumentalna, totemiczna rzeźba Karoliny Bielawskiej inspirowana kosmicznymi siłami natury opowiada historię o tajemniczej równowadze, którą można niemal poczuć w powietrzu. Z kolei Martyna Czech stworzyła obraz będący współczesną interpretacją słynnego dzieła Delacroix, w którym to sama artystka prowadzi barwny pochód twórców, jakby zapraszając publiczność do wzięcia udziału w symbolicznym marszu sztuki. Trójwymiarowa instalacja Anny Barlik, pełna geometrycznych form i kolorów, ożywia przestrzeń i sprawia, że każda fotografia zrobiona w jej otoczeniu będzie miała w sobie coś z nowoczesnego performance’u. Z kolei symboliczna jaskinia Stacha Szumskiego pokazuje odbiorcom, jak wrażliwość epoki internetu spotyka się z tropami wiodącymi do odległych wymiarów geologicznych. Na terenie ZORZY pojawi się również ogromny betonowy zawilec narcyzowy autorstwa Julii Woronowicz - rzeźba pomimo swej materialnej ciężkości zdaje się być wypełniona powietrzem i prężąc się na grubych nogach pragnie zawsze być w blasku słońca.
Wspomniane dzieła są częścią platformy artystycznej Stany Skupienia, która stanowi szerszą kulturową narrację ZORZY wspieranej przez T-Mobile. W jej ramach można było zobaczyć filmową adaptację debiutanckiego albumu „Bumerang” Korteza w reżyserii Daniela Jaroszka. To nie jest tradycyjny wideoklip ani prosta ilustracja muzyki — to subtelna, poruszająca opowieść wizualna, w której dźwięk zostaje rozszerzony o emocjonalne obrazy, prowadzące widza przez historię „najlepszego dnia” ojca i syna. Film można obejrzeć podczas koncertu Korteza na żywo lub wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji miejsca przez aplikację ZORZA w kinie studyjnym, co sprawia, że seans staje się wyjątkowym, niemal kameralnym doświadczeniem.
ZORZA wspierana przez T-Mobile oferuje uczestnikom coś naprawdę wyjątkowego: każdy, kto odważy się zapisać w aplikacji festiwalowej, będzie mógł dołączyć do specjalnie utworzonego jednodniowego chóru. To właśnie ten chór razem z Pauliną Przybysz wykona na scenie głównej niezapomniane przeboje BAJMu.
Jak przygotować się na ZORZĘ w Warszawie? Dojazd, pogoda, strefa gastro
Na teren festiwalu można wygodnie dotrzeć komunikacją miejską. Jednym z najszybszych i najprostszych sposobów jest skorzystanie z linii M1 warszawskiego metra – najbliższe stacje to Stare Bielany (około 10 minut pieszo) oraz Słodowiec (około 12 minut pieszo). Po wyjściu z metra należy kierować się w stronę ul. Marymonckiej, gdzie znajduje się wejście główne na teren AWF. Dogodny dojazd zapewniają również autobusy i tramwaje – przystanek AWF, zlokalizowany tuż przy głównej bramie kampusu, obsługiwany jest przez linie autobusowe 103, 181 i 197 oraz tramwajowe 17 i 27, co ułatwia dojazd z różnych dzielnic, w tym z Żoliborza, Bielan, Woli i Bemowa.
Po zakończeniu koncertów przewidziano dodatkowe kursy metra, umożliwiające sprawny powrót do domu. W odległości kilkuminutowego spaceru znajdują się stacje Stare Bielany i Słodowiec. Do dyspozycji są także nocne autobusy – N46 (odjeżdżający z przystanku AWF 01 w kierunku Dworca Centralnego) oraz N02 i N44 (dostępne z przystanku Bielany Ratusz). Dodatkowo, w dn. 11-12.07.2025 r. kursy zjazdowe na linii 17 o godzinie 23:12, 23:32 oraz 23:52 z krańca METRO POLE MOKOTOWSKIE zostają skierowane do krańca WINNICA.
Na całym terenie wydarzenia dostępne będą punkty z darmową wodą pitną, aby łatwo zadbać o nawodnienie. Dla tych, którzy po intensywnych koncertach zapragną chwili oddechu, przygotowano przestronną strefę chill z dużym namiotem z ławostołami. W strefie gastronomicznej na uczestników będzie czekać aż kilkanaście foodtracków i kontenerów z jedzeniem oraz napojami, w tym alkoholowymi.
Festiwal ZORZA wspierana przez T-Mobile w całości odbywa się na otwartym powietrzu, co uzależnia go od pogody. Organizatorzy obserwują prognozy i choć te wydają się być sprzyjające, zalecają przygotowanie odpowiedniego stroju - kalosze, płaszcz przeciwdeszczowy czy nakrycie głowy mogą okazać się nieocenione. Organizatorzy przewidzieli także dla uczestników kilka tysięcy darmowych peleryn dostępnych na miejscu. Aktualne informacje oraz ewentualne zmiany w harmonogramie publikowane będą na bieżąco w aplikacji ZORZA oraz na stronie festiwalu.
Organizatorzy od początku podkreślali, że ZORZA wspierana przez T-Mobile to wydarzenie inkluzywne i w Warszawie będzie można to zobaczyć w wielu miejscach. Z myślą o osobach z niepełnosprawnościami zapewniono szereg udogodnień, w tym m.in. tłumaczenie koncertów na język migowy i specjalne platformy umożliwiające lepszy widok na sceny.
Aplikacja ZORZA
Na ZORZY wspieranej przez T-Mobile nie brakuje także ciekawych i praktycznych rozwiązań technologicznych. Aplikacja ZORZA to nie tylko przewodnik, ale interaktywne narzędzie przydatne przez cały czas trwania imprezy.
Za pomocą aplikacji można:
- rezerwować miejsca na wydarzenia towarzyszące,
- otrzymywać powiadomienia w czasie rzeczywistym,
- korzystać z mapy terenu i harmonogramu,
- a przede wszystkim – zbierać TIPy: „trochę inne punkty” za aktywność, które motywują do odkrywania mniej oczywistych elementów festiwalu, jak np. wizyty w strefach partnerów czy udział w działaniach społecznych.
ZORZA wspierana przez T-Mobile to nowy model festiwalu. Każdy kolejny przystanek ZORZY wspieranej przez T-Mobile — w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Katowicach — to szansa na nowe interpretacje i nowe spotkania. Publiczność w stolicy ma okazję sprawić, że ten festiwal stanie się jeszcze bardziej wyjątkowy i na długo zapadnie w pamięć.