Kadr z teledysku The Offspring - Original Prankster

i

Autor: Screen z YouTube.com/The Offspring Kadr z teledysku The Offspring - Original Prankster

Zespoły rockowe, które nagrały utwory z raperami! Współprace na przecięciu gatunków!

2024-01-13 11:36

Co łączy The Offspring, Pearl Jam, Antrax i Aerosmith? Wszystkie te kapele nagrały numery ze znanymi raperami. Takich kolaboracji było w branży oczywiście o wiele więcej, ale wybraliśmy 5 najciekawszych. Pamiętacie jeszcze te współprace?

Dzisiaj spotkanie dwóch różnych muzycznych światów. Połączenie rapu i rocka nie robi teraz na nikim wrażenia. Jednak kilka lub kilkadziesiąt lat temu taka współpraca była odważnym krokiem. Często nawet spotykała się z niezrozumieniem jednej ze stron. Wszystko zaczęło się zmieniać po wydaniu wspólnego utworu Aerosmith z Run D.M.C. Mowa tutaj oczywiście o "Walk This Way". To właśnie ten numer był kamieniem milowym, który przełamał schematy i trafił w gusta obu środowisk. Podobnie było z kolaboracją Public Enemy i zespołu Anthrax. Później po takie połączenia sięgało m.in. Cypress Hill, Linkin Park, Limp Bizkit, czy nawet Bloodhound Gang i Red Hoci. Jednak nie wszystkie piosenki spotkały się z ciepłym przyjęciem. Postanowiliśmy wybrać te legendarne i najciekawsze kolaboracje, które wspominamy dzisiaj z uśmiechem na ustach.

Linkin Park - 5 ciekawostek o albumie “Meteora” | Jak dziś rockuje?

The Offspring i Redman

Zaczynamy od kalifornijskiego punkrocka, a dokładniej od piosenki "Original Prankster", w której pojawa się legenda rapowej sceny - Redman. Raper zaskoczył fanów swoim udziałem w tym utworze. W sumie to wypowiada w refrenie tylko dwa tytułowe słowa i na tym kończy się współpraca. Trudno było jednak przejść obojętnie obok tego offspringowego letniaczka.

Pearl Jam i Cypress Hill

Cypress Hill wielokrotnie udowadniali, że pasują prawie do każdego gatunku i odnajdą się w dowolnej stylistyce. Swoje wszechstronne umiejętności zdobywali na trasie m.in. z Rage Against the Machine, co później zaowocowało współpracą z muzykami Pearl Jamu. Numer "Real Thing" stał się również soundtrackiem do filmu "Judgement Night".

Anthrax i Public Enemy

Jedną z pierwszych głośniejszych rapowo-rockowych kolaboracji była współpraca zespołu Anthrax z Public Enemy. To był doskonały dowód na to, że dwa różne środowiska i zupełnie różne stylistyki mogą grać ze sobą w parze. Utwór "Bring The Noise" przyjął się bardzo dobrze przez fanów i do dziś jest miło wspominany przez twórców.

Aerosmith i Run D.M.C

Aerosmith i Run D.M.C to kolejna wybuchowa mieszanka, która spopularyzowała rap-rock w latach 80. "Walk This Way" zostało napisane pierwotnie przez rockowy zespół. Dopiero później raperzy postanowili przerobić ten numer. Kapeli tak to się spodobało, że zamieścili piosenkę nawet na jednej ze swoich płyt.

Linkin Park i Jay-Z

Połączenie sił z Jay-Z raczej nie zaskoczyło fanów Linkin Park. Legendarna kapela wielokrotnie poruszała się po różnych gatunkach i równie często sięgała po rapowe brzmienia. Owocem współpracy panów było nawet wydawnictwo "Collision Course", na którym znalazło się 6 nagrań (m.in. Jigga What/Faint oraz Numb/Encore"). Jay-Z pojawił się również na kilku koncertach, gdzie wspólnie z zespołem wykonywał nowe aranżacje.