Metallica

i

Autor: Materiały prasowe - fot. Anton Corbijn

To on mógł być teraz basistą w Metallice? "Wahali się do samego końca"

2024-02-07 14:09

Od nieco ponad dwudziestu lat basistą Metalliki pozostaje Robert Trujillo. Muzyk dołączył do składu w trudnym dla zespołu momencie w wyniku przesłuchania, które pokazane zostało w dokumencie "Some Kind of Monster". Jak to bywa na castingach, wybór najczęściej pada ostatecznie między dwoma kandydatami - z kim konkurować miał na ostatniej prostej Trujillo?

W 2001 roku, bo piętnastu latach spędzonych w Metallice, odejście z zespołu ogłosił Jason Newsted. Basista dołączył do składu w 1986 roku, krótko po tragicznej śmierci Cliffa Burtona. To z Newstedem w składzie właśnie formacja osiągnęła szczyty swojej popularności w głównym nurcie, gdy w 1991 roku światło dzienne ujrzał jej piąty album studyjny, nazywany potocznie "Czarnym Albumem". W chwili odejścia basisty, legenda thrashu znajdowała się w naprawdę trudnym momencie - nagrania nowej płyty szły jak po gruzie, James Hetfield na jakiś czas odciął się od wszystkich i poddał kuracji odwykowej, a temu wszystkiemu przyglądały się kamery, które tworzyły dokument o nadchodzącym albumie. Ten ukazał się w 2004 roku jako Some Kind of Monster i pokazał m.in. kulisy wyboru nowego basisty, a więc sposób, w jaki to dokładnie w 2003 roku to Robert Trujillo objął stanowisko. Niemal na ostatniej prostej miała się jednak pojawić poważna konkurencja.

Metallica - pierwsze single z każdego albumu zespołu!

Metallica mogła pójść z innym basista?!

W najnowszym wywiadzie dla magazynu "Bass Player" Chris Wyse, amerykański basista, znany z gry w takich projektach, jak The Cult, Hollywood Vampires oraz z Ozzym Osbournem i Acem Frehleyem, powiedział, że dzięki producentowi albumu St. Anger, Bobowi Rockowi, do Metalliki trafiły także taśmy z jego grą. Wyse twierdzi, że choć grupa praktycznie już zadecydowała, że to Robert najlepiej sprawdzi się jako jej nowy basista, to nagrania miały ich zainteresować na tyle, że zdecydowali się na spotkanie z nim

Basista miał spędzić z Rockiem i Metalliką dobre kilka godzin i wszyscy mieli być pod wrażeniem jego umiejętności i porównywać je wręcz do tych, którymi dysponował Burton. Dalej Chris twierdzi, że formacja miała w pewnym momencie problem, z kim połączyć swoje siły. Po kilku tygodniach Metallica zdecydowała się ostatecznie postawić na Trujillo. Basista podejrzewa, że ostatecznie przeważył jego młody wiek i zbyt małe doświadczenie, zaznacza, że później skontaktował się z nim Kirk Hammett namawiając go, by spróbował dołączyć do zespołu Osbourne'a w miejsce Roberta, te jednak w 2002 roku zajął... Newsted! Ostatecznie Wyse grał u boku "Księcia Ciemności" w latach 2004-2005.

Metallica - co wiesz o legendzie thrash metalu? QUIZ

Pytanie 1 z 10
W jakich latach Dave Mustaine był członkiem Metalliki?
Czas na metalowe HITY. Tak, dobrze słyszeliście, HITY! CZŁOWIEK Z METALU