zestawienia

Słynne rockowe teledyski, za którymi stoją znani reżyserzy. Za te klipy odpowiadają duże nazwiska!

2024-04-11 12:18

Teledyski niekiedy postrzegane są wyłącznie jako dodatek do muzyki, coś co może warto zobaczyć, ale niekoniecznie trzeba. Wideoklipy to jednak bardzo ważna część piosenki, nośnik jej znaczenia, zupełnie odrębna forma sztuki, na którą zdecydowanie warto zwracać uwagę. Nie każdy wie, że za wieloma klipami stoją wybitni filmowcy, zdobywcy najważniejszych branżowych nagród - jakie rockowe teledyski zostały przez nich stworzone? Sprawdźcie naszą galerię!

Teledyski, wbrew pozorom, nie mają zbyt długiej historii. Ich korzenie sięgają tzw. klipów promocyjnych, które zaczęły zyskiwać popularność w latach ‘60 XX wieku, a do ich prekursorów zdecydowanie zaliczani są Beatlesi, którzy bardzo chętnie wykorzystywali tą formę wyrazu wizualnego. Na masową skalę zaczęli robić to w okolicach 1965 roku, by móc rozsyłać takie klipy po całym świecie, przy równoczesnym uniknięciu występu na żywo. W kolejnych latach klipy zaczęły cieszyć się coraz większą popularnością - tworzyli je między innymi: The Rolling Stones, Nancy Sinatra, Roy Orbison czy David Bowie, który współpracował w tym zakresie z fotografem Mickem Rockiem.

Rockowe teledyski, wyreżyserowane przez słynnych filmowców

Powstanie telewizji muzycznej - narodziny teledysku

W 1974 roku swoją premierę miały dwa muzyczne programy telewizyjne - Countdown i Sounds i okazały się być one znaczące dla rozwoju i popularyzacji tego, co dziś znamy pod terminem ‘teledysk’. Uznaje się, że pierwszym wideoklipem we współczesnym rozumieniu jest teledysk do piosenki Bohemian Rhapsody grupy Queen, a w kolejnych latach zaczęło powstawać ich coraz więcej. Przełomowy okazał się być rok 1981, kiedy to powstał kanał MTV - pierwszym wyemitowanym teledyskiem został klip do Video Killed the Radio Star grupy The Buggles. Wtedy stało się jasne, że warto zacząć przywiązywać większą uwagę to tej formy muzyczno-wizualnego wyrazu.

Rockowe teledyski, wyreżyserowane przez słynnych filmowców

Stworzenie atrakcyjnego pod wieloma względami teledysku okazało się być kluczowe dla marketingowego sukcesu wykonawcy - niekiedy to klip jest w stanie zadecydować o popularności danej piosenki. Nic więc dziwnego, że muzycy z czasem zaczęli łączyć siły z filmowcami, by tworzyć jak najbardziej atrakcyjne i wpadające w pamięć teledyski. Za jakie rockowe wideoklipy odpowiadają słynni reżyserzy i reżyserki? Sprawdźcie w naszej galerii na samej górze!

Poniżej za to sprawdź zestawienie najdroższych teledysków wszech czasów!