zestawienia

Kultowe rockowe teledyski - te klipy na zawsze zapisały się w historii muzyki

2024-05-13 11:41

Teledyski, klipy, wideoklipy, nagrania, zajawki - określeń jest wiele, wiadomo jednak jedną rzecz - teledysk ma ogromne znaczenie w muzyce. Historia wideoklipów nie jest jednak wcale tak długa, jak mogłoby się to wydawać, a twórcy bardzo szybko zrozumieli, że kręcąc je mogą stworzyć jedyne w swoim rodzaju muzyczno-filmowe dzieła sztuki. Wybraliśmy dla was 10 najbardziej ikonicznych klipów w historii rocka!

Teledysk to jedyna w swoim rodzaju forma sztuki, będąca swoistym połączeniem filmu i muzyki. Klipy to oczywiście także niezwykle istotne elementy marketingu, służące wypromowaniu utworu danego zespołu jako konkretnego, wartego uwagi i zapamiętania singla. Historia wideoklipów sięga końcówki lat 50., gdy coraz większą popularnością zaczęły cieszyć się krótkie klipy promocyjne, szczególnie, że powstające w tym okresie musicale promowane były właśnie takimi krótkimi fragmentami, które dziś z powodzeniem moglibyśmy określić mianem teledysków.

Istnieje spór co do tego, kto nagrał pierwszy teledysk: Tony Bennett twierdzi, że to on stworzył pierwszy w historii teledysk we współczesnym rozumieniu tego słowa. Mowa o nagraniu do utworu Stranger in Paradise, które zostało wysłane do stacji telewizyjnych na całym świecie. Przełomem były lata sześćdziesiąte, gdy krótkie klipy promocyjne zaczęli tworzyć na masową skalę The Beatlesco szybko podłapały inne grupy, artyści i artystki. Kluczowy okazał się być rok 1981, gdy wystartowała stacja MTV. Dziś nie jest żadną tajemnicą, że z czasem to właśnie fakt tego, czy klip do danego utworu był puszczany przez stację, miał kluczowe znaczenie dla jego popularności.

Ikoniczne rockowe teledyski. Te klipy przeszły do historii

Najsłynniejsze teledyski w historii rocka

Muzycy i twórcy filmowi bardzo szybko przekonali się, jak ważne jest tworzenie teledysków. Z roku na rok na świecie zaczęły pojawiać się coraz bardziej dopracowane klipy, które zaczęły tworzyć z utworem jedną całość. W historii muzyki powstało wiele wideoklipów, które swoją jakością nie ustępują tradycyjnym krótkometrażowym produkcjom filmowym - jakie z rockowego podwórka można zaliczyć do grona najbardziej kultowych? Sprawdź naszą galerię na same górze!

Oto ciekawostki o albumie "The Downward Spiral":

Listen on Spreaker.