zestawienia

Slash - to najlepsze gościnne występy gitarzysty! Prawdziwe muzyczne petardy!

2024-05-17 9:06

Burza kręconych włosów, okulary, najczęściej ciemne lennonki, cylinder, tatuaże i gitara w ręce - te kilka określeń tak naprawdę wystarczy, w naszych głowach pojawiła się jedna osoba. Slash uznawany jest za jednego z najlepszych współczesnych gitarzystów. Nic więc dziwnego, że artyści od lat tak chętnie współpracują z muzykiem - te duety to prawdziwe petardy!

Saul Hudson urodził się 23 lipca 1965 roku w Hampstead w Londynie, jako syn projektantki kostiumów, Oli J. Hudson Anthony'ego Hudsona - słynnego londyńskiego artysty multidyscyplinarnego. Jako małe dziecko, chłopiec wychowywany był przez ojca i swoich dziadków z jego strony, podczas, gdy matka wróciła do swoich rodzinnych Stanów Zjednoczonych, by tam w Los Angeles zająć się karierą. Gdy Saul skończył pięć lat, wraz z ojcem dołączył do Oli, para jednak rozstała się w 1974 roku, a chłopiec znalazł się pod opieką matki. To mniej więcej w tym właśnie czasie aktor Seymour Cassel nadał mu przydomek "Slash", a do dlatego, że ten "miał się zawsze i wszędzie spieszyć, skacząc od jednego rzeczy, do drugiej". Pod koniec lat 70. Slash poznał Stevena Adlera. Nastolatkowie postanowili założyć razem zespół, w którym to Hudson miał pełnić rolę basisty. Chcąc spisać się jak najlepiej, Slash udał się na lekcje, widząc jednak grę swojego nauczyciela postanowił przerzucić się na gitarę.

Guns N' Roses - 5 ciekawostek o albumie 'Appetite for Destruction" | Jak dziś rockuje?

Kariera Slasha

Uznaje się, że Slash rozpoczął karierę w 1981 roku, kiedy to dołączył do zespołu Tidus Sloan. Już dwa lata później sam założył formację Road Crew — nazwaną na cześć piosenki Motörhead, a do składu szybko dołączył dawny kolega, Adler, teraz już perkusista, a także znaleziony przez ogłoszenie w prasie basista Duff McKagan. Kapela rozpadła się, a Slash i Steven dołączyli do lokalnej grupy Hollywood Rose, którą tworzyli już wokalista Axl Rose i gitarzysta Izzy Stradlin. Ta formacja także się rozpadła, jednak Axl i Izzy zaprosili Slasha, by ten dołączył do nowego zespołu, Guns N' Roses, a jego skład uzupełnili Duff i Adler. Kapela bardzo dużo koncertowała na terenie Los Angeles, na przełomie 1985 i 1986 roku sporo także nagrywała. Ostatecznie w marcu 1986 roku grupie udało się podpisać kontrakt z wytwórnią Geffen Records, nakładem której już rok później ukazał się debiutancki album - Appetite for Destruction. Płyta z miesiąca na miesiąc cieszyła się coraz większą popularnością, na fali której grupa zaczęła być nazywana nadzieję hard rocka i wydała kolejne cztery płyty. Slash zdecydował się odejść z zespołu w 1996 roku.

Slash - poboczne projekty i kariera solowa

Już w tym samym roku Slash założył Slash's Snakepit, w skład którego weszli także Matt Sorum i Gilby Clarke na perkusji i gitarze rytmicznej, a także Mike Inez z Alice in Chains na basie i Eric Dover z Jellyfish na wokalu. Formacja działała do 2002 roku, wydając dwie płyty. Po niej gitarzysta powołał do życia zespół Velvet Revolver, w którym działali także Duff, Matt i Scott Weiland. W 2004 roku grupa wydała debiutancki Contraband, który zadebiutował na pierwszym miejscu amerykańskiego Billboardu i uzyskała aż trzy nominacje do Grammy, z czego jedna zamieniła się w statuetkę. Kolejna płyta Velvet Revolver ukazała się w 2007 roku, a już rok później Scott został wyrzucony ze składu. 

Od 2008 roku Slash stawia na karierę solową. W 2010 roku wydał krążek, zatytułowany po prostu Slash, na który trafiły duety z artystami, reprezentującymi najróżniejsze gatunki. Jednym z gości był Myles Kennedy, z którym gitarzysta rozpoczął długofalową współpracę. W jej wyniku powstały już cztery albumy, w nagraniach których udział brał także projekt The Conspirators. Od 2016 roku Slash ponownie jest członkiem Guns N' Roses.

Najlepsze gościnne występy Slasha

Slash od lat cieszy się ogromnym uznaniem w branży. Nic więc dziwnego, że artyści tak chętnie zapraszają go do współpracy. Które gościnne występy gitarzysty można zaliczyć do grona tych najlepszych? Sprawdź galerię na samej górze artykułu!

Niżej sprawdź fakty o albumie "The Spaghetti Incident?"