jak dziś rockuje?

Scorpions - 5 ciekawostek o albumie “Love At First Sting” | Jak dziś rockuje?

2024-05-21 20:46

Choć zespół Scorpions zaistniał w połowie lat 60., to szczyt kariery niemieckiej formacji przypadł dopiero na dwie dekady później. To właśnie w latach 80. ukazały się wydawnictwa, dziś już postrzegane jako zupełnie kluczowe w karierze grupy, w tym między innymi obecnie już zupełnie legendarne "Love at First Sting".

Zespół Scorpions został założony w 1965 roku w Hanowerze przez gitarzystę Rudolfa Schenkera. Grupa zadebiutowała dopiero siedem lat później albumem Lonesome Crow, którego mroczny styl był tym, co początkowo wyróżniało formację, a co dziś zdaje się z nią zupełnie już nie kojarzyć. Przez pierwsze lata zespół kształtował swoje brzmienie, mocno zmieniał się także jego skład, który w miarę unormował się dopiero w 1978 roku, kiedy to Scorpionsów tworzyli: Rudolf Schenker, Klaus Meine, Matthias Jabs, Francis Buchholz i Herman Rarebell. Pierwszym album nagrany i wydany w takim składzie to Lovedrive z lutego 1979 roku. Dziś krążek ten uznaje się za szczyt w karierze grupy, ten, który był momentem szczególnym w jej drodze do kształtowania własnego, zorientowanego na hard rock brzmienia. Wydawnictwo osiągnęło wielki sukces w USA, a tropem tym podążyły kolejne: Animal Magnetism, Blackout i Love at First Sting.

Najsłynniejsze antywojenne protest songi / Eska Rock

"Love at First Sting" - nagranie i wydanie albumu

Jednak jeszcze przed wydaniem Blackout, w momencie szczytowym dla grupy, problemy z wokalem zaczął mieć Meine. Muzyk zmuszony był poddać się operacji, a do tego pojawiły się wątpliwości, czy będzie on w stanie jeszcze kiedykolwiek zaśpiewać. Formacja nie chciała jednak zwalniać tempa i rozpoczęła nagrania swojej ósmej płyty, a do prac zaangażowany został wokalista Don Dokken. Klaus doszedł jednak do siebie i był w stanie dokończyć prace, a wydany w marcu 1982 roku Blackout okazał się być kolejnym kolosalnym sukcesem.

Scorpions postanowili iść za ciosem i tuż po świetnie przyjętej płycie, monumentalnych koncertach na największych światowych festiwalach, rozpoczęli kolejne sesje nagraniowe. Te miały miejsce na przełomie 1983 i 1984 roku w Dierks Studios w Stommeln w Niemczech Zachodnich. Pierwsze prace rozpoczęły się jednak już latem 1983 roku w sztokholmskim Polar Studios, a udział w nich brali byli członkowie Rainbow, Jimmy Bain na basie i Bobby Rondinelli na perkusji, efekty tego nie trafiły jednak na ostateczny projekt.

Ciekawostki o "Love at First Sting"

Dziewiąty album studyjny Scorpions ujrzał światło dzienne 27 marca 1984 roku pod tytułem Love at First Sting. Wydawnictwo zapisało się w historii jako jedno z pierwszych heavy metalowych, nagranych cyfrowo, jakie ujrzało światło dzienne. Jakie jeszcze ciekawostki skrywa płyta? Sprawdź w galerii na samej górze!

Poniżej spróbuj się w quizie o Scorpions:

Czy wiesz wszystko o zespole Scorpions? Sprawdź się w naszym quizie!

Pytanie 1 z 10
W jakim niemieckim mieście powstał zespół?
Listen on Spreaker.