Roger Waters wyrzucony z wytwórni. W tle wypowiedzi na temat Izraela

i

Autor: EVARISTO SA/AFP/East News Roger Waters żegna się z BMG

Roger Waters wyrzucony z wytwórni. W tle skandaliczne wypowiedzi i zachowania z ostatnich lat

2024-02-01 10:26

Wygląda na to, że Roger Waters w końcu się doigrał. Jak poinformowały zagraniczne media, wytwórnia BMG na dobre zdecydowała się zakończyć współpracę z kontrowersyjnym muzykiem. W tle tej decyzji mają być przede wszystkim jego ostatnie wypowiedzi na temat rosyjskiej wojny w Ukrainie oraz Izraela. Czy zaszkodzi to sprzedaży katalogu Pink Floyd?

Roger Waters już od wielu lat szokuje fanów swoimi wypowiedziami o zabarwieniu politycznym. Część wielbicieli muzyka nie ukrywa nawet, że te wyjątkowo im przeszkadzają i nie są tym, co oczekują słyszeć na jego koncertach. Basista nic sobie jednak z tego nie robi i w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wypowiadał się w kontrowersyjny sposób na temat działań władz Rosji na terenie Ukrainy, pojawiły się głosy, oskarżające go o antysemityzm, a nawet o ciągoty do idei nazistowskich, kiedy to pojawił się on na jednym z koncertów w mundurze, stylizowanym na ten, który w trakcie II Wojny Światowej nosiło gestapo. Do tego dochodzą wypowiedzi Watersa na temat konfliktu izraelsko-palestyńskiego - wszystko to musiało w końcu doprowadzić do dużo poważniejszych konsekwencji...

Muzyka rockowa lat 70-tych - zagranica

Roger Waters wyrzucony z BMG!

Jak poinformował magazyn "Variety", wytwórnia BMG, pod szyldami której Waters znajdował się w ostatnich latach, zdecydowała się zerwać z nim współpracę, a przyczyną były m.in. przytoczone wyżej wypowiedzi i sytuacje. Do sytuacji miało dojść już w latem ubiegłego roku, a dyrektor generalny labelu, Thomas Coesfeld, który objął swoje stanowisko 1 lipca 2023 roku, zastopował wydanie przez niego wydawnictwa The Dark Side of the Moon Redux, które ostatecznie ukazało się za pośrednictwem Cooking Vinyl.

Największe znaczenie w podjęciu przez BMG decyzji miały jednak mieć wypowiedzi muzyka na temat Izraela - firma Bertelsmann, która jest właścicielem wytwórni, w październiku wyraziła solidarność z tym państwem po ataku Hamasu. Już w listopadzie ubiegłego roku w rozmowie z Glennem Greenwaldem, Waters niejako dało do zrozumienia, że nie wydaje już w BMG. Wytwórnia poproszona o komentarz, odmówiła jego udzielenia.

Co ze sprzedażą katalogu Pink Floyd?

Już od co najmniej 2022 roku mówi się o tym, że zespół Pink Floyd przymierza się do sprzedania swojego katalogu, którego wartość oceniona została na rekordowe 500 milionów dolarów. Na przeszkodzie do tego stoi jednak konflikt między Watersem a Davidem Gilmourem, ale także trudności w porozumieniu się z Nickiem Mansonem i spadkobiercami Richarda Wrighta i Syda Barretta. Mówi się teraz, że kontrowersje wokół artysty i zerwanie z nim umowy przez BMG jeszcze bardziej zniechęci potencjalnych nabywców i przyczyni się, albo do znacznego obniżenia wartości katalogu, albo wręcz do całkowitego porzucenia planów sprzedaży.