Queen wynalazł thrash metal? Brian May komentuje

i

Autor: Materiały prasowe Który utwór Queen położył podwaliny pod thrash metal według Briana Maya?

Queen wynalazł thrash metal? Brian May komentuje

2023-02-21 14:35

Nie da się ukryć - zespół Queen pod wieloma względami był pionierski na światowym rynku muzycznym. Można tu mieć przede wszystkim na myśli połączenie różnych podgatunków rocka z operą czy samą widowiskowość koncertów. Ale czy można stwierdzić, że brytyjska formacja wynalazła... thrash metal? Jaki utwór grupy miałby być w tym zakresie kluczowy?

Queen to bezsprzecznie jedna z największych legend muzyki w historii. Przez nieco ponad dwadzieścia lat kariery zespół podbił cały świat, zachwycając słuchaczy i krytyków swoim różnorodnym brzmieniem, wspaniałymi, niezwykle dopracowanymi kompozycjami, widowiskowymi koncertami i osobą Freddiego Mercury'ego, o którego talencie i życiu huczał swego czasu cały świat. Przez wszystkie lata brytyjska formacja prezentowała bardzo różną stylistykę, przechodząc od hard rocka, przez rocka klasycznego, po operowe wstawki, popowe przeboje czy utwory w stylu disco. Ale czy można powiedzieć, że Queen wynalazł... thrash metal?

Który utwór Queen miał wpływ na rozwój thrash metalu według Briana Maya?

Już od wielu lat mówi się o tym, że wydany w 1974 roku utwór Stone Cold Crazy z repertuaru Queen położył podwaliny pod thrash metal, a to ze względu na pojawiający się w nim, charakterystyczny riff. Teraz, w wywiadzie dla "Guitar World", Brian May postanowił się odnieść do tych sugestii. Muzyk powiedział, że kompozycja była jedną z pierwszych, jaki nagrał Queen, choć czekał na swoją kolej przez kilka lat. Jego brzmienie miało być natomiast efektem zabawy, dość niepoważnego podejścia do kawałka, z którym nikt nie wiedział co zrobić. May stwierdził, że spotkał się z opiniami, iż Stone Cold Crazy przyczynił się do powstania thrash metalu, on sam jednak nie jest w stanie tego potwierdzić, ani zanegować mówiąc, że rzeczywiście, tempo jego gry w tym utworze było dość niespotykane w tamtym czasie. 

Queen - najlepsze występy na żywo legendarnego zespołu / Eska Rock

Oryginalna wersja brzmiała jak wiele innych rzeczy, które powstały w tamtym czasie, z dość swobodnym riffem. Nie miało to tak dużego tempa. Ale pomyślałem: „Ten tekst jest trochę szalony, więc muzyka też powinna taka być. Więc umieściłem ten riff, który według ludzi jest odpowiedzialny za narodziny thrash metalu czy coś w tym stylu! Nie wiem. Ale w tamtym czasie granie w takim tempie było czymś niezwykłym. Nie sądzę, żebyśmy podchodzili do tego utworu tak poważnie i być może dlatego nigdy nie znalazł się na albumie, dopóki nie przyszedł czas trzeciej płyty. Ale jest ładny i ciężki. Wciąż pamiętam, jak poszedłem zrobić ostateczną wersję i było to szybsze niż cokolwiek innego – po prostu poszliśmy w to! - mówi May w wywiadzie.

Metallica z własną wersją utworu Queen

Kompozycja nabrała jeszcze bardziej thrash metalowego charakteru, gdy zdecydowała się wziąć go na warsztat Metallica. Zespół nagrał swoją wersję Stone Cold Crazy w ramach kompilacji Rubáiyát: Elektra's 40th Anniversary w 1990 roku. Cover ten wygrał nawet nagrodę Grammy w kategorii Best metal performance. W 1992 roku James Hetfield wykonał utwór z Queen i Tonym Iommim w ramach "Freddie Mercury Tribute Concert".