Producent muzyczny Bob Ezrin wspomina pracę nad utworem Comfortably Numb. Jak powstała kultowa solówka?

i

Autor: Bridgeman Images/East News Jak wyglądały prace nad kultowym albumem?

Producent muzyczny Bob Ezrin wspomina pracę nad utworem "Comfortably Numb". Jak powstała kultowa solówka?

2022-06-20 15:35

Bob Ezrin to jeden z najbardziej uznanych producentów, współpracujący z największymi nazwiskami, kojarzonymi ze światem rocka. To właśnie on współtworzył z zespołem Pink Floyd kultowy album “The Wall”, który był nominowany do Grammy w kategorii Album Roku. W ostatnim wywiadzie Ezrin wrócił pamięcią do tamtych czasów i opowiedział, jak wyglądały prace nad jednym z najbardziej znanych utworów z tej płyty.

Bob Ezrin to pochodzący z Kanady producent muzyczny i klawiszowiec. Twórca ma na swoim koncie współpracę z największymi nazwiskami ze świata rocka. To właśnie on odpowiedzialny jest za produkcję albumów Billion Dollar Babies i Welcome to My Nightmare Alice Coopera, Destroyer Kiss, In the Spirit of Things Kansas czy właśnie The Wall Pink Floyd.

Co tam w środku gra - Serj Tankian Elasticity

Bob Ezrin o pracy nad kultowym albumem Pink Floyd

W ostatniej rozmowie z dziennikarzem magazynu “Total Guitar”, Bob Ezrin powrócił pamięcią do czasów pracy nad The Wall. Producent szczególnie zwrócił tu uwagę na powstanie legendarnego utworu Comfortably Numb - twórca zdradził, że klasyczna solówka, którą słyszymy w tej kompozycji, powstała za pierwszym podejściem. Ezrin wspomniał także, że David Gilmour próbował stworzyć jeszcze kilka linii melodycznych, żadna jednak nie miała w sobie takiej mocy i warstwy emocjonalnej, jak ta pierwsza. Producent nazwał nawet ten fragment “prawdopodobnie najlepszą solówką wszechczasów”.

Ezrin o talencie Davida Gilmoura: “Ma w sobie wrodzoną muzykalność”

Ezrin opowiedział też nieco więcej o jego pracy z Davidem Gilmourem. Producent bardzo pochwalił podejście artysty do muzyki - stwierdził, że gitarzysta ma naturalny talent, niesamowitą intuicję i instynkt, które zapewniły mu niezaprzeczalny światowy sukces.

Ma majestatyczny ton, a to wynika z połączenia jego powolnego vibrato i naprawdę precyzyjnych chwytów oraz tego, jak mocno trzyma struny, dzięki czemu nuty wybrzmiewają długo. Dodajmy do tego niesamowity instynkt, który podpowiada, co gdzie zadziała, a otrzymamy jednego z najwspanialszych gitarzystów wszech czasów. - powiedział o muzyku Bob Ezrin.

“The Wall” - szczegóły albumu

The Wall to jedenasty album studyjny Pink Floyd, wydany 30 listopada 1979 roku. Całość pomyślana została jako rock opera, w centrum której znalazła się postać Pinka - odizolowanej od świata gwiazdy rocka. Główne tematy poruszane na wydawnictwie to samotność, izolacja i opuszczenie.

Sonda
Który utwór z "The Wall" cenisz najbardziej?