Polska muzyka rockowa lat 80. Płyty, które zmieniły historię rodzimej sceny

2024-01-18 9:21

Lata 80-te to w Polsce czas największego rozkwitu muzyki rockowej. Powstają coraz to nowe zespoły, które już swoimi debiutanckimi podbijają rynek, coraz większe znaczenie zyskuje także Ogólnopolski Festiwal Muzyki Młodej Generacji, który niedługo później zmienia nazwę na Festiwal Muzyków Rockowych. Jakie płyty ukazały się w tej dekadzie? Sprawdź naszą galerię!

Lata 80-te to kluczowy okres dla historii polskiej muzyki rockowej. Klasyczna rock cieszy się coraz większą popularnością, powstają także pierwsze rodzime zespoły punkowe i nowofalowe, które podbijały scenę, szczególnie w ramach Ogólnopolski Festiwal Muzyki Młodej Generacji. Wydarzenie to, które już w 1983 roku zmienia nazwę na Festiwal Muzyków Rockowych, z roku na rok cieszyło się coraz większą popularnością, zarówno wśród początkujących muzyków, jak i publiczności, która tłumnie przybywała na imprezę. Powstają także i nagrywają swoje albumy pierwsze polskie zespoły heavy metalowe. Nie da się ukryć, że polski rynek muzyczny zdecydowanie nadążał za zmianami muzycznymi, które zachodziły w tym okresie na całym świecie.

ZOBACZ TAKŻE: Muzyka rockowa lat 80-tych - zagranica. Albumy, które wychowały pokolenia

Muzyka rockowa lat 80-tych - Polska. Albumy, które zmieniły historię

Lata 80-te - szczególny moment dla rodzimego rocka

Rynek fonograficzny ma się w tej dekadzie bardzo dobrze - niemal co chwilę pojawiają się albumy, które zostają świetnie przyjęte zarówno przez dziennikarzy, jak i wielbicieli muzyki i co ciekawe, dotyczy to przede wszystkim debiutanckich płyt. Nic dziwnego - w okresie tym zespoły zaczynały budować swoją markę na długo przed rozpoczęciem prac nad swoimi pierwszymi krążkami, wydając je niemal u szczytu popularności. To właśnie w latach 80-tych swoje debiuty wydają m.in. Maanam, Perfect, Kult czy Oddział Zamknięty. Jakie jeszcze polskie albumy zdefiniowały muzykę rockową na rodzimym podwórku? Sprawdź naszą galerię na samej górze artykułu!

Jak dobrze znasz polskiego rocka lat 80.? QUIZ

Pytanie 1 z 10
Powieścią autorstwa którego argentyńskiego pisarza zainspirowany został tekst przeboju "Boskie Buenos" Maanamu?
Listen on Spreaker.