Jakiś czas temu pisaliśmy o wykorzystaniu przez Bjork floty dronów do stworzenia na niebie pięknego widowiska świetlnego towarzyszącego muzyce. Tym razem z tego narzędzia skorzystała grupa Dead & Company, założona przez byłych muzyków The Grateful Dead. Wygląda na to, że taka forma oprawy muzyki zaczyna się dobrze przyjmować na stadionowych koncertach. Zobaczcie jak pięknie wyglądały wizualizacje symboliki związanej z zespołem, które na niebie stworzyły drony.
Równie pięknie wygląda to na zdjęciach. Charakterystyczna czaszka z umieszczonym w środku piorunem, lub innymi znakami graficznymi, od zawsze związana jest z The Grateful Dead.
Są jednak tacy w rockowym świecie, którym drony nie są w smak. Trudno im się zresztą dziwić, bo nie chodzi o element scenografii, a kontrolowane przez fanów maszyny, które utrudniają występ. Axl Rose w 2022 roku narzekał na tak zwane „pirackie drony”, które przeszkadzały mu w skupieniu na koncertach. Natomiast Mike Patton, znany z Faith No More, podczas koncertu z Mr Bungle, wyraźnie zirytował się filmującą go maszyną i chciał ją strącić.
Wypadki z dronami na koncertach zdarzały się właściwie od początku pojawienia się tych maszyn w obiegu. Z reguły tak jest, że prawdziwe zagrożenia wychodzą „w praniu”, a nie na testach. Przekonał się o tym Enrique Iglesias, któremu w 2015 dron poranił dotkliwie dłoń podczas koncertu. Artysta chciał złapać i przytrzymać maszynę, ale skończyło się pociętymi palcami. Na szczęście poważniejszych obrażeń nie było.
Zdarzały się także przypadki, gdy imprezy uświetnione przez pokazy dronów zamieniały się w plenery katastroficznych filmów. W 2021 roku, w chińskim mieście Zhengzhou miało miejsce świetlne show z udziałem 200 dronów na nocnym niebie. W pewnym momencie maszyny zaczęły spadać wprost na ulice, zgromadzony tłum i samochody. Nie podano do wiadomości publicznej informacji o rannych lub ofiarach, jednak sam widok tego zdarzenia robi wrażenie.
Największym do tej pory, udokumentowanym w Księdze Rekordów Guinessa, tego typu show z dronami była akcja przygotowana przez Shenzhen Damoda Intelligent Control Technology Co., Ltd. Do koordynacji maszyn wykorzystano system nawigacji GPS co pozwoliło na tworzenie świetlnych kompozycji z ponad 3 tysięcy maszyn.
Polecany artykuł: