Pearl Jam

i

Autor: Materiały prasowe - fot. Danny Clinch

Pearl Jam wraca z nową muzyką! Singiel, promujący album "Dark Matter" już jest, a fani nie kryją zachwytów!

2024-02-13 8:45

O tym, że zespół Pearl Jam pracuje nad nowym albumem było wiadomo już od końcówki 2022 roku. Czas mijał, a na temat materiału pojawiały się jedynie szczątkowe wieści - dopiero końcówka ubiegłego roku stała się przełomowa, a teraz wszystko jest już jasne! Legenda grunge'u powraca z płytą, zatytułowaną "Dark Matter" - posłuchaj pierwszego promującego ją singla!

Pierwsze wieści o tym, że zespół Pearl Jam rozpoczął pracę nad kontynuacją płyty Gigaton z 2020 roku pojawiły się w grudniu dwa lata temu. Wtedy to w wywiadzie dla stacji radiowej WRIF, współzałożyciel i gitarzysta formacji, Stone Gossard potwierdził, że nagrania trwają już jakiś czas, ich efektów można się jednak spodziewać najwcześniej w 2024 roku. Przez kolejne miesiące co i rusz pojawiały się nowe wieści, chociażby potwierdzające, że za produkcję wydawnictwa odpowiadać będzie stały współpracownik m.in. Ozzy'ego Osbourne'a, The Rolling Stones i Eddiego Veddera - Andrew Watt.

W czerwcu 2023 roku Gossard w podcaście "Kyle Meredith With…" oficjalnie potwierdził, że proces nagrań zbliża się do końca, z prawdziwym updatem w listopadzie ubiegłego roku nadszedł jednak Matt Cameron w wywiadzie w ramach podcastu "The Vinyl Guide Interview", w którym powiedział otwarcie, że płyta jest gotowa, ukaże się w 2024 roku i najpewniej będzie promowana na trasie koncertowej. Jeśli chodzi o jej brzmienie, tym razem to Mike McCready w wywiadzie dla magazynu "Classic Rock" zdradził, że nadchodzący krążek będzie naprawdę ciężki, dużo bardziej, niż fani mogą się tego spodziewać, a jako tropy podał dokonania Temple of the Dog czy Soundgarden. Muzyk dodał też, że w tekstach Vedder z pewnością poruszy temat obecnej sytuacji w Stanach Zjednoczonych, którą ten uważnie obserwuje.

Pearl Jam - ciekawostki o albumie “Ten | Jak dziś rockuje?

Szczegóły nowości od Pearl Jam - kiedy premiera albumu?

Zespół swoje, a fani swoje! Wielbiciele Pearl Jam szybko zaczęli węszyć nieco bardziej i udało im się dotrzeć do - wtedy nieoficjalnych wieści - że nowy album formacji zostanie zatytułowany Dark Matter, jego promocji towarzyszyć będzie światowa trasa koncertowa, sygnowana tą samą nazwą. Drogą prób i błędów udało się im także ustalić, że jako pierwszy singiel z krążka wydany zostanie utwór pod tym samym tytułem, którego fragmenty można było nawet znaleźć w sieci, na oficjalną premierę trzeba było jednak poczekać do wtorku 13 lutego, dokładnie do godziny 6:05. Sama grupa zdawała się potwierdzać te wieści, gdy w piątek 9 lutego udostępniła w swoich socialach wideo, będące sklejką komentarzy i wpisów fanów, dotyczących tytułu płyty, trasy koncertowej i premiery singla. Uważni fani trafili w punkt!

Rzeczywiście, tuz po godzinie 6:00 rano czasu polskiego, na dzień przed Walentynkami grupa podzieliła się ze światem swoim najnowszym singlem - posłuchaj, jak brzmi Dark Matter, czyli oficjalna zapowiedź nowego, dwunastego studyjnego albumu Pearl Jam pod tym samym tytułem, który ukaże się 19 kwietnia!