Oto frontman wszech czasów według Bono: Lepszy nie istnieje

i

Autor: TIZIANA FABI/AFP/East News Oto muzyk, którego podziwa Bono z U2

wypowiedzi muzyków

Oto frontman wszech czasów według Bono: "Lepszy nie istnieje"

2024-05-14 14:23

Dziś już śmiało można powiedzieć, że Bono to prawdziwa ikona światowej muzyki. Od samego początku stojący na czele grupy U2 dał się poznać nie tylko jako muzyk, ale też osoba niezwykle uduchowiona, społecznie zaangażowana, na bieżąco reagująca na to, co dzieje się na świecie. Mówi się o nim, że jest jednym z największych frontmanów wszech czasów - kto jest takowym według samego Bono?

Bono, a właściwie to Paul David Hewson, urodził się 10 maja 1960 roku w Dublinie, gdzie spędził dzieciństwo i młodość. Pochodził z religijnego domu, w jego rodzinie miał jednak miejsce sporu skandal - po latach Bono dowiedział się, że jego ojciec wdał się w romans z własną szwagierką, a efektem zdrady był syn, którego Hewson przez większość życia uważał za swojego kuzyna.

Bono muzyką zainteresował się już jako nastolatek, a jego idolami byli w tych czasach m.in. Bob Dylan, Leonard Cohen, David Bowie i Marc Bolan z T. Rex. Sam również bardzo szybko zdecydował, że chce stanąć na czele zespołu - już jako 16-latek, wraz z Larrym Mullenem Jr., Davidem Evansem (dziś znanym dużo lepiej jako The Edge), jego bratem Dikem Evansem oraz Adamem Claytonem, powołał do życia grupę, która początkowo zajmowała się graniem coverów i działała jako "Feedback", kolejno "The Hype", by w końcu po odejściu ze składu Dika Evansa stać się U2 - a reszta, jak to mówią, jest historią.

U2 - 5 ciekawostek o albumie “War” | Jak dziś rockuje?

Oto muzyk, którego Bono podziwia najbardziej na świecie

Stawiając pierwsze kroki w świecie muzyki, Bono chciał, by jego zespół stawiał na granie coverów grup rock and rollowych. Jedną z jego ulubionych było wtedy The Rolling Stones. Okazuje się, że mimo upływu lat, sympatia do formacji nie zmalała!

A szczególnie do jego frontmana, czyli oczywiście Micka Jaggera. Bono dał temu wyraz z wywiadzie dla magazynu "Rolling Stone" w 2020 roku, gdzie wybierał sześćdziesiąt piosenek, które zmieniły jego życie. Jako jedną z takowych wskazał na Ruby Tuesday Stonesów, a swój wybór uzasadnił wyrażając prawdziwy zachwyt nad Jaggerem i nazywając go "frontmanem wszech czasów".

The Rolling Stones przenieśli występy sceniczne, w rozumieniu tych mega koncertów, na wyższy poziom. [...] Najlepszy frontman jaki kiedykolwiek istniał. [...] Chodziliśmy na koncerty, żeby posłuchać, a jeśli mieliśmy szczęście, po prostu rzuciliśmy okiem na pokaz świetlny. Spędzanie razem wieczoru stało się znacznie lepsze, kiedy The Rolling Stones wysadzili swoje dmuchane lalki, powiększyli swoje ustne logo i wystawili światu język… Wymyślili taki rodzaj programu i nigdy nie byli lepsi - mówił Bono w wywiadzie.

Oto ciekawostki o albumie "Zooropa":

Listen on Spreaker.