Nirvana - historia powstania teledysku do Smells Like Teen Spirit. Tak narodziła się legenda

i

Autor: Julien’s Auctions/Ferrari Press/East News Jak powstał klip do "Smells Like Teen Spirit" Nirvany?

z historii rocka

Nirvana - historia powstania teledysku do "Smells Like Teen Spirit". Klip, który stał się uosobieniem ducha lat 90.

2024-04-01 9:03

W 1991 roku Nirvanie udało się podpisać kontrakt z dużą wytwórnią płytową. Kurt, Dave i Krist szybko wzięli się do pracy nad ich drugim, jak się później okazało, przełomowym albumem studyjnym. Pierwszym singlem z wydawnictwa został numer Smells Like Teen Spirit - jego premierę dziś uznaje się za moment wejścia grunge’u do mainstreamu. Ogromny udział miał w tym teledysk, który uznawany jest za kultowy. Jak powstał klip do Smells Like Teen Spirit?

W 1990 roku Nirvana, niezadowolona z działań wytwórni Sub Pop, która zmagała się wtedy z dużymi problemami finansowymi, postanowiła zwrócić się do Susan Silver, menedżerki grup Soundgarden i Alice in Chains. Kobieta pomogła członkom grupy, tak bardzo, że ta w efekcie podpisała kontrakt z dużym wydawnictwem - DGC Records. Już na początku 1991 roku grupa zabrała się do pracy, chcąc jak najszybciej ukończyć swój drugi album studyjny. Prace nad krążkiem przebiegały już wtedy szybko i sprawnie, nagrania trwały raptem dwa miesiące, a najwięcej czasu muzycy poświęcili jednak na miksowanie, gdyż nie byli zadowoleni z pierwszych działań producenta Butcha Viga w tym zakresie. Jego miejsce zajął, znany ze współpracy ze Slayerem, Andy Wallace, a jego praca przypadła do gustu muzykom. Nadszedł czas promocji albumu, zatytułowanego ostatecznie Nevermind. 

30 lat temu Nirvana zagrała swój ostatni koncert

“Smells Like Teen Spirit’ - singiel, który zmienił muzykę

Na pierwszy singiel promujący album wybrany został numer Smells Like Teen Spirit, którego brzmienie zainspirowane zostało muzyką grupy Pixies. Łączący w sobie klimat grunge’u, rocka alternatywnego i hard rocka numer miał swoją premierę 10 września 1991 roku. Początkowo singiel nie podbił list przebojów, ale był dość popularny na terenie Stanów Zjednoczonych. Prawdziwy sukces nadszedł wraz z wydaniem teledysku.

Historia powstania klipu do “Smells Like Teen Spirit”

Na reżysera klipu do singla został wybrany Samuel Bayer, który podejmując się współpracy z Nirvaną miał już na koncie wideo dla Asphalt Ballet. Jak sam twierdził potem, został zatrudniony prawdopodobnie dlatego, że przesłany przez niego showreel był tak słabej jakości, że zespół spodziewał się, że ten stworzy coś niekomercyjnego z punkowym zacięciem. Tak też się stało! Teledysk został nakręcony dokładnie 17 sierpnia 1991 roku. Muzycy i ekipa filmowa zebrali się tego dnia na terenie studia 6 GMT Studios. Na potrzeby prac zatrudnieni zostali statyści, w rzeczywistości prawdziwi fani Nirvany, którzy wcielić się mieli w role uczniów. Całe wideo, oparte na dość prostej koncepcji szkolnego apelu, który przeradza się w anarchiczne zamieszki, zainspirowane zostało filmem Nad Krawędzią z 1979 roku oraz klipem do numeru Rock 'n' Roll High School grupy Ramones. Nagrania trwały cały dzień i opierały się na licznych powtórkach, które mocno irytowały statystów, którzy przez większą część prac musieli po prostu siedzieć na trybunach. Scena pogo, którą widać mniej więcej od połowy klipu została wymyślona przez Cobaina - to on przekonał Bayera, by ten pozwolił statystom wyrzucić z siebie negatywne emocje, stworzyć prawdziwy chaos i anarchię. Ostateczny wynik nagrań nie do końca przypadł Kurtowi do gustu, dlatego też podjął się nadzorowania kolejnej próby edycji wideo - teledysk, który znamy dziś to całkowicie efekt jego wizji.

Legenda rodzi się z chaosu

Mroczny, ponury teledysk, w genialny sposób oddający nie tylko klimat piosenki, ale całego grunge’u jako gatunku, przedstawiający grający na szkolnym apelu zespół w otoczeniu uczniów i pojawiającego się od czasu do czasu na ekranie woźnego (w tej roli Tony De La Rosa) osiągnął ogromny sukces. Duży w tym udział miała stacja MTV, która zaczęła nadawać go podczas regularnych dziennych rotacji. W ten oto sposób krótkie, nieco ponad 4 minutowe wideo zapewniło zespołowi wejście do mainstreamu i rozsławiło grunge jako gatunek. Smells Like Teen Spirit podbił światowe listy przebojów - numer i teledysk bardzo szybko uznane zostały za przełomowe dla rocka jako gatunku i dziś uznawane są za kultowe. Piosenka była nominowana do dwóch nagród Grammy, a klip nagrodzono dwiema statuetkami MTV Video Music Awards.

Zagłosuj w naszej sondzie - Lubisz teledysk do "Smells Like Teen Spirit"?

Sonda
Lubisz teledysk do "Smells Like Teen Spirit"?