zestawienia

Najważniejsze kobiece albumy rockowe wszech czasów! Gitarowe brzmienia w najlepszym wydaniu!

2024-05-22 14:22

Kobiety są obecne w świecie rocka od samych początków tego gatunku, na dobre zaś zaczęły się w nim pojawiać na przełomie lat 60 i 70. Artystki działały i działają solowo, jak i w zespołach, które cieszą się popularnością w Polsce i na całym świecie. Które kobiece albumy rockowe można zaliczyć do grona tych najlepszych?

Kobiety w rocku nie miały łatwo. Postrzegany jako gatunek muzyczny, będący wyrazem buntu, zdawał się początkowo zupełnie nie obejmować swoim zasięgiem tej grupy społecznej, no chyba, że w roli fanek, chórków czy groupies. Faktem jednak jest, że artystki od samego początku tworzą historię rock and rolla. W latach 50. karierę robiła Rosetta Tharpe, nazywana do dziś "matką chrzestną rock and rolla". W latach 60. na rynku pojawiało się coraz więcej żeńskich grup, historia pokazała jednak, że takie wokalistki jak Ronnie Spector czy Tina Turner przeżywały za kulisami prawdziwe dramaty i były pod całkowitą kontrolą pracujących z nimi mężczyzn. Artystki zaczęły odważnie podbijać rynek rockowego grania szczególnie pod koniec lat 60. i na początku lat 70. - to w tym okresie właśnie swoje płyty wydawały takie gwiazdy, jak Janis Joplin czy Joni Mitchell, torując swoją odwagą drogę innym artystkom. Kolejne dekady to kolejne zmiany na rynku i pojawianie się na nim nowych artystek solowych, grup, na czele których stały kobiety. Dziś Panie odważnie podbijają rynek, dotyczy się to także świata ciężkich brzmień, czego najlepszych przykładem są podbijające rynek grupy Wet Leg, Nova Twins i artystki solowe.

Najważniejsze kobiece albumy rockowe wszech czasów

Najważniejsze kobiece płyty rockowe

Które albumy, stworzone i nagrane przez artystki, bądź grupy, na czele których stały kobiety, miały i wciąż mają największy wpływ na kształt obecnego rynku? Sprawdź naszą galerię na samej górze artykułu!

Sprawdź się w quizie o polskim rocku lat 90.

Jak dobrze znasz polskiego rocka lat 90.? QUIZ dla fanów Kultu, Hey i T.Love

Pytanie 1 z 10
Ile płyt w składzie z Kubą Płuciszem nagrał zespół IRA?