Czym jest zdrowie psychiczne? Według definicji stworzonej przez WHO, czyli Światową Organizację Zdrowia, jest to stan, gdy człowiek posiada pełen dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny, co umożliwia mu pełną realizację potrzeb i zapewnia zdolność do samorozwoju, pracy, radzenia sobie z różnymi sytuacjami i bycia wśród innych jednostek. Co warte zaznaczenia, zdrowie psychiczne nie będzie równało się z brakiem choroby.
Kwestia zdrowia psychicznego przez wiele lat stanowiła temat tabu, kwestię, której nie warto poruszać w przestrzeni publicznej, by uniknąć osądów i napiętnowania. To właśnie po to, by zmienić ten pogląd w 1992 roku Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego ustanowiła Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Głównym celem tego święta jest upowszechnianie tematyki zdrowia i problemów psychicznych, edukacji w tym zakresie i form pomocy z tym związanych. Jedną z chorób, które mogą dotknąć nasze zdrowie psychiczne jest depresja - niezwykle poważna przypadłość, która, tak jak każda choroba, wymaga leczenia i pomocy ze strony innych osób. Depresja jest chorobą śmiertelną i najwyższy czas zdać sobie z tego sprawę.
Oni otwarcie mówią o swoim zdrowiu psychicznym
Szerzenie świadomości na temat zdrowia psychicznego ma bardzo duży wpływ na normalizację kwestii zdrowia psychicznego. Nie da się ukryć, że bardzo duże znaczenie ma to, co w tej kwestii mają do powiedzenia osoby publiczne, rozpoznawalne, które często swoimi wyznaniami na temat własnej psychiki przyczyniają się do tego, że zdrowie psychiczne przestaje być takim tematem tabu. Którzy artyści i artystki ze świata rocka zaliczają się do tego grona?
Rob Halford
W 1998 roku lider Judas Priest oficjalnie dołączył do grona społeczności LGBTQIA+. W wydanej w 2021 roku biografii Rob Halford. Wyznanie. Autobiografia wokalisty Judas Priest artysta wprost stwierdził, że pełen toksycznej męskości świat heavy metalu sprawił, że przez wiele lat zmuszony był ukrywać swoją seksualność, co w znacznym stopniu przyczyniło się do problemów psychicznym, głównie depresji, co popchnęło go także w stronę używek. Choć Rob jest zadeklarowanym gejem od lat, udało mu się wygrać z uzależnieniami, to wprost mówi o tym, że do tej pory zdarzają się chwile, gdy popada w depresyjne nastroje, zdaje sobie jednak sprawę z wagi problemów i mówi o nich głośno wiedząc, jak duże znaczenie może to mieć dla innych osób.
Tomasz Organek
Na początku 2021 roku Tomasz Organek zdecydował się na odważne wyznanie. Artysta opowiedział o tym, że jesienią 2020 roku zaraził się koronawirusem, a w wyniku powikłań zmagał się ze spadkami nastroju i innymi objawami, które wskazywały na depresję. Sposobem na walkę z kryzysem okazał się być dla artysty taniec, co także zainspirowało go do nagrania utworu Walcz, który był częścią częścią akcji informacyjnej Środowiskowych Centrów Zdrowia Psychicznego oraz Fundacji Człowiek dotyczącej bezpłatnej pomocy terapeutycznej osobom w kryzysie psychicznym, w tym poszkodowanym w wyniku obecnej epidemii COVID-19 .
Alanis Morissette
W 2019 roku Alanis Morissette po raz trzeci została mamą. Niestety, czas ten okazał się być dla artystki momentem zmagań z depresją poporodową. Wokalistka zdecydowała się otwarcie opowiedzieć o swoim problemie za pomocą listu, który zamieściła na swojej oficjalnej stronie internetowej. W tej sposób Alanis w znacznym stopniu przyczyniła się do poruszenia w opinii publicznej kwestii sytuacji, w jakiej znajdują się kobiety na całym świecie tuż po porodzie, niejako także odczarowując ten okres w ich życiu, zazwyczaj postrzegany jako wyjątkowy, którym należy się wyłącznie cieszyć.
Bruce Springsteen
W wywiadzie z 2018 roku dla magazynu "Esquire" Bruce Springsteen opowiedział o swoich problemach ze zdrowiem psychicznym. Artysta zdradził, że przez lata borykał się z licznymi załamaniami do czasu, aż zdał sobie sprawę z tego, że jest to choroba, którą należy w odpowiedni sposób leczyć. Bruce wprost powiedział, że przyjmuje leki, dzięki którym jest w stanie funkcjonować w pełnej równowadze. Muzyk zdecydował się wyznać także, że kwestia problemów psychicznych sięga w jego rodzinie dużo głębiej - w późniejszych latach życia u ojca artysty zdiagnozowano schizofrenię paranoidalną.
Jonathan Davis
Lider nu metalowej formacji Korn, Jonathan Davis lata temu wprost opowiedział o swoich zmaganiach z depresją i napadami lękowymi. W 2015 roku artysta zdecydował się opowiedzieć o tym, iż w latach 90-tych, gdy zespół był u szczytu sławy, on sam zaczął doświadczać ataków paniki, rozpoznano u niego także zachowania schizofreniczne, Artysta opowiedział o tym, że w okresie tym zaczął popadać w paranoję, nie chciał przyjmować leków, był także przekonany, że inni chcieli go otruć. Davis wspomina ten czas jako jeden z najmroczniejszych okresów w życiu, z którego pomogła mu wyjść odpowiednia terapia i farmakoterapia.
Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i potrzebujesz rozmowy z psychologiem, zadzwoń pod bezpłatny numer 116 123 lub 22 484 88 01. Listę miejsc, w których możesz szukać pomocy, znajdziesz też pod linkiem.