zestawienia

Michael Jackson świetnie czuł się w rockowych brzmieniach! Te kultowe kawałki dowodzą tego najlepiej

2024-11-29 17:19

Michael Jackson najczęściej nazywany jest "Królem Popu", choć fakty są takie, że w jego muzyce odnaleźć można ślady tak naprawdę najróżniejszych gatunków: funk, R&B, jazz, rap, disco, ale też rock. Artysta nie bał się wkraczać do świata ciężkich brzmień i interpretować go na swój własny sposób - oto pięć najlepszych tego dowodów.

Michael Jackson urodził się 29 sierpnia 1958 roku jako ósme (z dziesięciorga) dziecko Katherine Esther Jackson i Josepha Waltera "Joe" Jacksona. Joe był niespełnionym muzykiem, grał w lokalnym zespole, chcąc w ten sposób wesprzeć także domowy, niezwykle wymagający, budżet. W 1964 roku, gdy Michael miał zaledwie sześć lat, jego ojciec utworzył zespół The Jackson Brothers, który rozpoznawalność zyskał już jako The Jackson 5. Bracia ćwiczyli, a władzę na próbach sprawował ojciec, który regularnie znęcał się nad swoimi dziećmi, gdy tylko Ci zrobili coś nie tak. Szczególnie często obrywał ten najmłodszy, a przy tym najbardziej utalentowany, Michael. Formacja zaczęła zyskiwać popularność, a oczy wszystkich kierowały się głównie na przyszłego "Króla Popu", który z czasem stał się wręcz nastoletnim idolem. Już w 1972 roku wytwórnia Motown wydała debiutancki album Michaela, dość szybko na rynku pojawiły się kolejne trzy, on sam zaś dzielił czas między własną działalność, a dalszą grę w zespole, rządzonym przez swojego ojca. Przełomem w karierze solowej Jacksona był album Off the Wall z 1979 roku, na odejście z The Jackson 5 zdecydował się jednak dopiero pięć lat później.

Album, który zmienił wszystko

Jeszcze wcześniej za to na rynku ukazał się album, który zmienił praktycznie wszystko w historii muzyki popularnej. 29 listopada 1982 roku ukazał się Thriller - szósty solowy album Michaela. Niezwykle dopracowany pod względem produkcyjnym, łączący brzmienie R&B, popu, disco, muzyki funk, ale też brzmień rockowych. Thriller osiągnął kolosalny sukces, uznawany jest do dziś za jeden z najważniejszych, najbardziej wpływowych i najlepiej sprzedających się albumów w historii. Wydaniem tej płyty Jackson otworzył sobie drogę na szczyt, którą kontynuował za sprawą kolejnych wydawnictw: Bad, Dangerous oraz HIStory: Past, Present and Future, Book I. Przebój za przebojem, wielkie współprace, monumentalne trasy koncertowej, kolejne wielkie sukcesy. Michael Jackson w ciągu zaledwie kilku lat stał się potęgą, jednym z najważniejszych i największych na świecie, na zawsze zmieniając brzmienie szeroko rozumianej muzyki popularnej. Niestety, równie szybko artysta zaliczył wielki spadek na sam dół.

Albumy gwiazd popu, na których zagrali gwiazdorzy rocka

Tak narodził się "Król Popu"

Choć Michael Jackson uznawany jest za jednego z najważniejszych artystów solowych w historii, wydał on w trakcie kariery zaledwie dziesięć albumów, z czego ostatni to Invincible z 2001 roku. Muzyk szczyt kariery przeżywał w latach 80., świetnie radził sobie także w kolejnej dekadzie, jednak już na początku lat 90. Jackson znalazł się na świeczniku, jednak w zupełnie innej sprawie. Po raz pierwszy Michael Jackson został oskarżony o molestowanie osoby nieletniej w sierpniu 1993 roku, jednak już rok później sprawa zakończyła się ugodą. Sytuacja powtórzyła się dziesięć lat później - w 2003 roku swoją premierę miał kontrowersyjny dokument Living with Michael Jackson, który przedstawiał, rzekomo nieodpowiednią, relację Jacksona z niespełna 13-letnim, chorującym na nowotwór Gavinem Arvizo. Choć twórcy dokumentu zostali oskarżeni o fałszywe przedstawienie postaci Jacksona, a w obronie wokalisty stanęli rodzice Gavina, to Departament ds. Dzieci i Rodziny przeprowadził dochodzenie na temat relacji tej dwójki, a na przesłuchaniu sam chłopiec przyznał, że Jackson miał go molestować kilkukrotnie na początku 2003 roku. Michael Jackson został aresztowany 20 listopada 2003 roku, a już miesiąc później oskarżony o siedem przypadków molestowania nieletnich chłopców. Muzyk nie przyznał się do winy, a w wyniku trwającego kilka miesięcy procesu został uniewinniony od wszystkich zarzutów. Kariera Jacksona załamała się jednak, popadł on w poważne problemy finansowe i na kilka lat praktycznie zniknął z rynku, stał się "persona non grata", samotnikiem, zaczęto postrzegać go jako dziwaka.

Śmierć Michaela Jacksona

Wiosną 2009 roku, dość niespodziewanie, w samym środku plotek na temat stanu jego zdrowia i sytuacji finansowej, Michael Jackson ogłosił, że zamierza wrócić na scenę z serią pokazów, reklamowanych jako "This Is It". Początkowo mowa była o Londynie, a pokazy te, pierwsze od 1997 roku, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, trzeba było dołożyć kolejne daty. Seria koncertów miała się rozpocząć 13 lipca 2009 roku i potrwać, początkowo, do 6 marca 2010 roku, rozpoczęły się próby, które, jak się okazało na szczęście, były rejestrowane. Niestety, do koncertów "This Is It" nigdy nie doszło...

Michael Jackson zmarł 25 czerwca 2009 roku w swoim domu w Holmby Hills w Los Angeles w wyniku zatrzymania krążenia po podaniu mu przez osobistego lekarza, Conrada Murraya, śmiertelnej dawki propofolu i benzodiazepin. Doszło do przedawkowania, Jackson zmarł w wieku 50 lat.

Choć nazywany "Królem Popu", wywarł ogromny wpływ tak naprawdę na każdy rodzaj muzyki, również rocka, po którego chętnie i odważnie sięgał. Które kawałki z repertuaru Michael Jacksona najbardziej kojarzą się z ciężkimi brzmieniami? Sprawdź naszą galerię na samej górze!

Poniżej sprawdź ciekawostki o płycie "Bad":

Listen on Spreaker.