jak dziś rockuje?

Metallica - historia albumu "Reload". Oto ciekawostki o wydawnictwie| Jak dziś rockuje?

2024-05-15 16:02

Pod koniec lat 90. Metallica zrobiła coś, co wcześniej miało miejsce tylko na samym początku jej drogi. Rok po roku wydała dwa pełnoprawne albumy studyjne - mowa o "Load" z 1996 roku i "Reload" z 1997 roku. Nie da się ukryć, że był to dość ważny czas w życiu zespołu - jakie ciekawostki kryją się za drugim z wymienionych krążków?

W 1991 roku Metallica wydała swój piąty album studyjny. Krążek został zatytułowany jedynie eponimem, zdobiła go czarna, dość skromna okładka, dzięki czemu on sam zyskał miano "The Black Album". Płyta spotkała się z ogromnym uznaniem krytyków i choć zaprezentowała nieco złagodzone, bardziej radiowe brzmienie, co zaskoczyło i zniechęciło część fanów, to Metallica cieszy się obecnie mianem najlepiej sprzedającego się albumu formacji, dziś to także jedna z najważniejszych płyt w historii ciężkich brzmień.

Metallica - pierwsze single z każdego albumu zespołu!

Jak podołać wyzwaniu?

Nie da się ukryć, że zespół stanął przed ogromnym wyzwaniem - z jednej strony chciał dalej iść w kierunku zmiany brzmienia na bardziej hard rockowe, z drugiej wiedział, że nie łatwo będzie mu pobić sukces "Czarnego Albumu". Zespół wszedł do studia dopiero cztery lata później, w 1995 roku i spędził w nim ponad rok. Następca kultowego "Black Album" ujrzał światło dzienne w czerwcu 1996 roku. Płyta została zatytułowana Load i choć osiągnęła duży sukces komercyjny, docierając do pierwszego miejsca listy Billboard 200, to otrzymała już dość mieszane recenzje krytyków, który zwrócili uwagę na zbyt mocno złagodzone brzmienie, w stosunku do thrash metalowych korzeni i niepotrzebne eksperymenty muzyczne.

"Reload" - wydanie i przyjęcie krążka

Okazało się jednak, że to nie wszystko, co zespół przygotował dla fanów. W trakcie rocznej sesji nagraniowej powstało tak dużo materiału, że wystarczyło go na... drugi album. Co prawda część nagrań była dość niedopracowana, to zespołowi wystarczyły cztery miesiące, by dokończyć prace. Dzięki temu już rok po wydaniu Load, a dokładnie 18 listopada 1997 roku światło dzienne ujrzał krążek, który został zatytułowany Reload. Płyta powtórzyła sukces komercyjny swojej poprzedniczki, a do tego spotkała się z cieplejszym przyjęciem ze strony dziennikarzy muzycznych. 

Ciekawostki o albumie "Reload"

Za historią tego krążka kryje się kilka ciekawostek - sprawdź je w galerii na samej górze artykułu!

Poniżej spróbuj się w quizie o Metallice:

Metallica - co wiesz o legendzie thrash metalu? QUIZ

Pytanie 1 z 10
W jakich latach Dave Mustaine był członkiem Metalliki?