May the 4th be with You! Czyli 5 najlepszych rockowych i metalowych numerów inspirowanych Gwiezdnymi Wojnami

i

Autor: AFP/EAST NEWS 5 najlepszych rockowych numerów inspirowanych Gwiezdnymi Wojnami

May the 4th be with You! 5 najlepszych rockowych i metalowych numerów, inspirowanych "Gwiezdnymi Wojnami"

2023-05-02 10:22

Już od ponad czterdziestu lat 4 maja obchodzony jest Dzień Gwiezdnych Wojen. Seria filmów stała się popkulturowym fenomenem i od lat inspiruje też muzyków - sprawdźcie poniżej 5 najlepszych rockowych i metalowych numerów inspirowanych tą franczyzą!

Pierwszy film z kultowej już sagi Gwiezdne Wojny miał swoją premierę w 1977 roku i od razu stał się światowym fenomenem. W kolejnych latach wyprodukowano dwa sequele – Imperium kontratakuje (1980) i Powrót Jedi (1983). Seria rozrosła się, gdy szesnaście lat później ukazał się film Mroczne Widmo, zapowiadający trylogię prequeli, na którą złożyły się także Atak klonów (2002) i Zemsta Sithów (2005). Scenariusz do wszystkich tych produkcji napisał pomysłodawca sagi - George Lucas. W 2015 roku, trzy lata po wykupieniu wytwórni filmowej Lucasfilm przez Walt Disney Company, ukazała się pierwsza część kolejnej trylogii, zatytułowana Przebudzenie Mocy. Obecnie na sagę składa się dziewięć głównych obrazów i dwa spin-offy - na grudzień tego roku zaplanowana jest premiera trzeciego, Star Wars: Rogue Squadron.

Jak powstał Top Gun Maverick? Gdzie i czym nakręcono sceny lotnicze? | To Się Kręci #8

Popkulturowy fenomen

Mimo upływu dokładnie czterdziestu pięciu lat od premiery pierwszego filmu, saga cieszy się ogromną popularnością i określana jest mianem popkulturowego fenomenu. Inspirację Star Warsami zauważyć można w innych filmach, serialach, sitcomach, teatrze i muzyce. Fani serii obchodzą za to swój dzień, który ze względu na podobieństwo w wymowie do frazy “May the force be with You” obchodzony jest właśnie 4 maja pod hasłem “May the 4th be with You”. Z okazji Światowego Dnia Gwiezdnych Wojen prezentujemy Wam pięć, naszym zdaniem najlepszych, rockowych i metalowych kawałków, które wprost odwołują się do tej kultowej franczyzy.

"Weird Al" Yankovic - Yoda

"Weird Al" Yankovic co prawda nie gra rocka, tylko tworzy muzyczne parodie, jednak nie można pominąć jego piosenki Yoda, zagranej na melodię Loli rockowej grupy The Kinks. Tekst kawałka zainspirowany został wydarzeniami z Imperium Kontratakuje, czyli szkolenia Jedi Luke’a Skywalkera przez mistrza Yodę na planecie Dagobah. Piosenka powstała już w 1980 roku, jednak uzyskanie zgód od twórców Star Warsów i muzyków The Kinks opóźniło jej wydanie aż o pięć lat.

Kryzys - Wojny Gwiezdne

Na polskim rynku też nie brak numerów, do których powstania przyczyniła się słynna franczyza. Jeden z pierwszych rodzimych zespołów punk rockowych, czyli Kryzys, już na swoim debiutanckim krążku z 1981 roku zamieścił numer Wojny Gwiezdne, w którym cały tekst wprost odnosi się do filmowej serii.

White Zombie - Murderworld

W tekście do Murderworld Rob Zombie inspirował się za to Gwiazdą Śmierci, czyli bojową stacją kosmiczną, będącą równocześnie galaktyczną superbronią. Piosenka pochodzi z drugiego albumu studyjnego heavy metalowego zespołu.

Blink-182 - A New Hope

Numer znalazł się na drugim albumie grupy i chociaż nie został wydany jako singiel, to ze względu na odwołania do Gwiezdnych Wojen od lat cieszy się dużą popularnością. To właśnie w A New Hope Mark Hoppus porównuje swój obiekt westchnień do Księżniczki Leii.

Tenacious D – Deth Starr

Choć sam Jack Black twierdzi, że numer Deth Starr nie odnosi się do Gwiezdnych Wojen, to jednak tytułowy zwrot, pomimo innej pisowni, od razu przywodzi na myśl wspomnianą już wcześniej Gwiazdę Śmierci. Na bębnach w tym kawałku gra sam Dave Grohl!

Sonda
Czy oglądasz Gwiezdne Wojny?