Malcolm Young. 5 ciekawostek o gitarzyście AC/DC. Te fakty znają tylko najwięksi fani

i

Autor: Kevin P Coughlin / Splash News/EAST NEWS Fakty o Malcolmie Young z zespołu AC/DC

Malcolm Young - fakty o gitarzyście AC/DC. Wiedzą o nich tylko najwięksi fani

2024-02-08 8:57

Malcolm Young - gitarzysta, współzałożyciel "najgłośniejszego zespołu na świecie", czyli AC/DC, wokalista i autor tekstów zmarł 18 listopada 2017 roku. To własnie Malcolm uznawany był za prawdziwego lidera i siłę napędową legendarnej grupy. Co warto wiedzieć o uznanym gitarzyście? Sprawdź 5 ciekawostek z jego życia, które znają tylko najwięksi fani!

Malcolm Young urodził się 6 stycznia 1953 roku w Glasgow w Szkocji jako syn Williama i Margaret. Rodzina Young zdecydowała się opuścić Szkocję w 1963 roku, gdy miała miejsce wielka zima i osiedliła się w Australii. Malcolm wielokrotnie wspominał o tym, że muzyka była obecna w jego rodzinie od zawsze - najstarszy brat, Stevie, grał na akordeonie, John i Alex - na gitarze. To właśnie dzięki starszemu rodzeństwu Malcolm i Angus także sięgnęli po instrumenty. W 1972 roku bracia zostali członkami grupy Marcus Hook Roll Band, co prawda istniała ona jedynie przez dwa lata, ale wydała jeden album studyjny, zatytułowany Tales of Old Grand Daddy. Tuż po rozpadzie Marcus Hook Roll Band, Malcolm nawiązał współpracę ze Steviem Wrightem - to właśnie on zagrał na gitarze na wydanym w 1974 roku albumie Evie. Przez krótki czas muzyk był także członkiem... The Velvet Underground. Mowa jednak o niewielkiej grupie, która powstała w Newcastle.

AC/DC szykuje się do trasy, ale w zmienionym składzie?!

Malcolm Young - dusza, serce i mózg AC/DC

W 1973 roku Malcolm i Angus założyli zespół, który, za namową siostry Margaret, nazwali AC/DC. Pierwszy z nich grał na gitarze rytmicznej, drugi - na prowadzącej. Grupa dała swój pierwszy koncert w Sylwestra 1973 roku, a pierwszy singiel, zatytułowany Can I Sit Next To You Girl, jeszcze z Davem Evansem na wokalu, wydała w lipcu 1974.  Niedługo później Evans opuścił formację, a jej wokalistą został Bon Scott, który zaśpiewał na debiutanckim krążku High Voltage, który ukazał się w 1975 roku. Przełomem dla kariery zespołu było wydanie już rok później międzynarodowej edycji płyty, która dotarła do 146 miejsca listy Billboard 200. Jeszcze lepiej poradziło sobie wydawnictwo Dirty Deeds Done Dirt Cheap, które zajęło trzecie miejsce na zestawieniu. W lipcu 1979 roku na rynku ukazał się jeden z najważniejszych albumów w historii rocka, czyli Highway to Hell. Płyta okazała się być ostatnią, w nagraniach której wziął udział Bon, który zmarł na początku 1980 roku. Niedługo później rolę wokalisty w AC/DC przejął Brian Johnson. 

Malcolm od zawsze uchodził za prawdziwego lidera i główną siłę napędową AC/DC. Choć zmagał się z chorobą alkoholową, która uniemożliwiła mu udział w trasie Blow Up Your Video World Tour, to wygrał z uzależnieniem i aż do 2010 roku grał na każdym koncercie formacji. W 2014 roku gitarzysta ogłosił, że zdecydował się przejść na emeryturę, a jego miejsce w AC/DC zajął siostrzeniec, Stevie YoungW tym samym roku rodzina artysty potwierdziła, że zmaga się on z demencją  i przebywa w domu opieki, gdzie otrzymuje konieczną pomoc. Choroba doprowadziła do śmierci muzyka - Malcolm Young zmarł 18 listopada 2017 roku w wieku 64 lat.

Malcolm Young - najlepsze ciekawostki o gitarzyście AC/DC

To Malcolm poinformował Briana, że obejmuje rolę wokalisty AC/DC po śmierci Bona Scotta

To właśnie Malcolm zadzwonił do Briana Johnsona, by przekazać mu informację, że to własnie on został wybrany na stanowisko nowego wokalisty AC/DC. W swojej biografii Brian napisał, że był tak zszokowany, że nie mógł w to uwierzyć, poprosił więc, by gitarzysta zadzwonił ponownie za kilka minut - Malcolm oczywiście dostosował się do tego życzenia.

Fan piłki nożnej

Malcolm był zagorzałym fanem tego sportu, a jego ulubionym klubem piłkarskim byli Rangers z Glasgow.

Pisano o nim piosenki

O tym, jak duży wpływ na muzykę wywarł Malcolm niech najlepiej świadczy fakt, że australijski zespół punkrockowy Frenzal Rhomb nazwał na jego cześć cały album! Krążek zatytułowany Forever Malcolm Young został wydany w 2006 roku.

Nie zawsze był muzykiem

Tuż po ukończeniu szkoły Malcolm został inżynierem, zajmującym się konserwacją maszyn w fabryce... produkującej biustonosze.

Zawsze troszczył się o wszystkich

Brian Johnson zdradził, że choć Malcolm rzadko okazywał swoje emocje, to był prawdziwym dobrym duchem zespołu. To właśnie gitarzysta pamiętał o urodzinach wszystkich członków i współpracowników formacji, często pytał o ich samopoczucie. Wraz z jego odejściem, według słów wokalisty, "serce AC/DC przestało bić".

Listen on Spreaker.