ranking

Lenny Kravitz - oto nasze TOP 5 albumów ikony światowego rocka. Od nich warto rozpocząć przygodę z jego muzyką

2024-05-22 13:26

Myśląc o największych współczesnych artystach solowych związanych ze światem szeroko rozumianego rocka, raczej każdemu do głowy dość szybko przyjedzie Lenny Kravitz. Muzyk jest obecny na rynku od ponad 35 lat i pewne jest, że nie ma zamiaru zwalniać tempa! Póki co katalog Kravitza liczy sobie dwanaście albumów studyjnych - oto nasze TOP 5!

Lenny Kravitz pochodzi z rodziny związanej ze światem show biznesu - jego mamą była Roxie Roker, aktorka znana z roli w popularnym sitcomie The Jeffersons, a jego tata, Sy Kravitz, był producentem wiadomości w NBC. To właśnie oni zapoznawali syna z muzyką, której sami słuchali, a były to brzmienia takie jak klasyczne R&B, soul, gospel, jazz czy rock and roll. Po przeprowadzce do Los Angeles dziesięcioletni Lenny zaczął śpiewać w chórze, szybko jednak dużo bardziej zainteresowały go klasyczny rock, hard rock - zasłuchiwał się w płytach Led Zeppelin, Creedence Clearwater Revival, The Who, ale też Black Sabbath, The Beatles czy Jimiego Hendrixa. Jako uczeń gimnazjum zaczął doskonalić umiejętności gry na gitarze, grywał też na pianinie. Był przekonany, że chce zostać muzykiem.

Starać się o to zaczął na dobre w pierwszej połowie lat 80., jednak wytwórnie nie były mu zbyt przychylne zarzucając, że jego brzmienie jest szczególnie trudne do określenia - z jednej strony zbyt "białe", z drugiej za "czarne". Kravitz nie poddawał się, początkowo nagrywał jako Romeo Blue, a za inspirację do tworzenia służył mu związek z aktorką Lisą Bonet i narodziny ich córki, Zoe. To jednak nie było to - Lenny chciał tworzyć pod własnym nazwiskiem i ostatecznie postawił na swoim, wydając w 1989 roku swój debiutancki album, zatytułowany Let Love Rule. Już to wydawnictwo zwróciło uwagę środowiska, przełom nadszedł jednak dwa lata później, za sprawą płyty Mama Said. Z każdym kolejnym muzycznym projektem Lenny Kravitz coraz bardziej budował swoją pozycję w świecie muzyki.

Lenny Kravitz - największe przeboje gwiazdora współczesnego rocka!

Oto pięć najważniejszych płyt Lenny'ego Kravitza

Dziś Lenny Kravitz uznawany jest za jednego z największych współczesnych artystów solowych, bożyszcze kobiet, ikonę rocka, ale też stylu, do tego nie boi się "romansować" ze światem kina. Aktualnie muzyk ma na koncie dwanaście płyt, wliczając w to już tą najnowszą, czyli Blue Electric Light - pierwszy nowy krążek muzyka od sześciu lat!

Od jakich płyt najlepiej zacząć, jeśli człowiek chce sobie przypomnieć brzmienie Kravitza i odpowiednio nastroić się na odsłuch najnowszego projektu? Sprawdź nasze obowiązkowe TOP 5 w galerii na samej górze artykułu!

Poniżej za to znajdziesz nasz wybór największych przebojów artysty:

Listen on Spreaker.