zestawienia

Legendarne utwory, które są... coverami! Zaskoczenie gwarantowane!

2024-05-22 14:32

Praktyka nagrywania coverów nie jest w świecie muzyki niczym zaskakującym - wielu artystów decyduje się stworzyć własne wersje piosenek innych zespołów i gwiazd, co spotyka się z różnymi reakcjami ze strony oryginalnych wykonawców. Bywa niekiedy tak, że cover przewyższa oryginał i staje się od niego dużo bardziej popularny, na tyle, że przeciętny odbiorca nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma do czynienia z nową wersją znanej już kompozycji. Sprawdź w naszej galerii 10 najsłynniejszych takich przypadków!

Cover to zupełnie nowa aranżacja czy też interpretacja utworu, nagrana przez zespół artystkę, czy artystę, który nie jest oryginalnym wykonawcą, praktyka ta jest popularna od lat 60-tych i spotyka się z różnymi reakcjami pierwotnych twórców i wykonawców. Nie trudno o przykłady, gdy cover przebił swoją popularnością oryginał. Joe CoockerWith a Little Help From My Friends, nagrane przez Beatlesów na album Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band, Jimi Hendrix i All Along the Watchtower, skomponowany przez Boba Dylana, który wielokrotnie wyrażał radość z tak dużej popularności nowej wersji swojego utworu, Johnny Cash, którego wykonanie Hurt grupy Nine Inch Nails nadało kompozycji zupełnie nowego znaczenia czy Santana Black Magic Woman, które oryginalnie wykonywane było przez zespół Fleetwood Mac. 

Led Zeppelin - 5 ciekawostek o albumie "Led Zeppelin IV" | Jak dziś rockuje?

O tych numerach z pewnością nie wiesz, że są coverami!

W historii muzyki całkiem sporo jest takich przypadków, gdy odbiorca, słuchając danego utworu zupełnie nie zdaje sobie sprawy, że właśnie ma do czynienia z coverem. Jakie klasyczne rockowe i metalowe numery to w rzeczywistości nowe wersje utworów innych artystów i grup? Sprawdź w naszej galerii na samej górze!

Jak dobrze znasz zagraniczną muzykę rockową lat 70.? Sprawdź:

Jak dobrze znasz zagraniczną muzykę rockową lat 70? QUIZ! Queen, Led Zeppelin, Pink Floyd i inne klasyki

Pytanie 1 z 10
Cover utworu jakiego artysty pojawił się na albumie "All Things Must Pass" George'a Harrisona?